Skandaali muhii nyt Euroopan uimaliitossa – Sveitsin poliisi ratsasi liiton toimiston
Kansainvälisiä urheiluliittoja ympäröivät skandaalit laajenevat nyt myös uinnin puolelle. Sveitsin poliisi on ratsannut Euroopan uimaliiton LEN:n toimiston Nyonissa ja ottanut haltuunsa joukon dokumentteja.
Ratsia liittyy käynnissä olevaan tutkimukseen, jonka pohjana ovat syytökset taloudellisista väärinkäytöksistä sekä epäasiallisesta käytöksestä liiton työntekijöitä kohtaan, kertoo State of Swimming.
Syytösten kohteena ovat ennen kaikkea puheenjohtaja, italialainen Paolo Barelli, englantilainen pääsihteeri David Sparkes sekä entinen varainhoitaja unkarilainen Tamás Gyárfás. Koko kolmikko on myös toiminut tai toimii kansallisten liittojensa johtajina.
LEN on kiistänyt tiukasti kaikki syytökset ja väittää näitä tekaistuksi.
– LEN:n lakiryhmä toivoo, että asia käsitellään niin nopeasti kuin mahdollista, jotta voimme aloittaa oikeustoimet todellisia väärintekijöitä kohtaan eli niitä, jotka ovat tehneet vääriä syytöksiä LEN:n suuntaan, liiton tiedottaja sanoi Insidethegamesille.
LUE MYÖS:
- Krista Tervo: surkea uutinen!
- Siirtomarkkinoilla jysähtää – Real Madrid tekemässä suomalaishankinnan
- Saga Vanninen: valtava muutos!
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!