Sivusto spekuloi: Tuleeko tämä kuski Kimi Räikkösen tilalle, jos suomalainen ei saa uutta sopimusta?
Kuva: Getty Images
Keskustelu Kimi Räikkösen jatkosta Ferrarilla on jälleen ajankohtainen.
Suomalaiskuskin jatko italialaistallilla tämän kauden jälkeen on epävarmaa, koska hänellä ja Ferrarilla ei ole sopimusta ensi sesongista.
Läpi kauden eri sivustot ovat heitelleet nimiä Räikkösen mahdolliseksi korvaajaksi, ja nyt spekulaatioihin on lisätty uusi, hiukan yllättävä nimi. Autosportin mukaan meksikolainen, Force India-tallilla ajava Sergio Perez on ehdolla Ferrarin uudeksi kuskiksi.
– Se on kohtelaisuus Checolle, joka on tehnyt mahtavaa työtä ja saanut osakseen kiinnostusta, Force Indian apulaistallipäällikkö Bob Fernley kehui Autosportille.
Fernley kuitenkin uskoo Perezin jatkan Force Indialla myös ensi kaudella.
– En kerro heidän sopimustensa yksityiskohtia, mutta olen luottavainen sen suhteen, että meillä on samat kaksi kuskia ensi vuonna, joten en ole huolissani.
LUE MYÖS:
- MM-jääkiekko alkaa, Leijonat kohtaa Saksan
- Anaheimin taival päättyi – Vegas välieriin
- Colorado välieriin – Minnesota hukkasi johtonsa
- Manchester City piti mestaruustaistoa yllä
- Ja mestari on…. Tappara, jälleen kerran
- MM-kisojen alkuun enää kaksi päivää – tässä Leijonien ketjut
- San Antonion supertähti dominoi
- Buffalo tasoitti voitot, Vegas iski jatkoajalla
- Kanadalle jymyvahvistus – Suomi ja Kanada kilpavarustelevat
- Oklahoma City jatkoi puhtaalla pelillä – Lakers ulos