Simo Valakari saamassa lähtöpassit Trömsøsta – ristiriidat seurajohdon kanssa taustalla
Kuva: Juha Tamminen
Loppukesästä 2017 saakka norjalaista Trömsø IL:aa valmentanut Simo Valakari on saamassa lähtöpassit seuran päävalmentajan tehtävistä. Asiasta kertoi sunnuntai-iltana paikallinen valtalehti Nordlys.
Lehti nostaa esille TIL:n verkkosivuilla olleet kuvat pelaajista, jotka ovat poistumassa hätäneuvottelusta. Lehden mukaan pelaajat ovat tavanneet neuvottelussa seuran johtoa ja teemana on ollut Valakarin asema päävalmentajana.
Nordlys kertoo edelleen, että tietojen mukaan seuran johdon sisällä on syntynyt ristiriita, joka on johtanut yhteenottoon Valakarin ja seuran johdon sekä luottamushenkilöiden kesken.
Seura ei ole toistaiseksi tiedottanut asiaan liittyen mitään tarkempaa.
Ennen pestiään Norjassa entinen Suomen A-maajoukkuepelaaja Valakari valmensi SJK:ta Veikkausliigassa.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle