Sidney Crosbyn upea ele jäi suomalaismaalivahdin mieleen NHL-debyytissä: ”Maailman paras tuli sanomaan noin”
Kuva: Getty Images
New York Islandersin organisaatioon kuuluva suomalaismaalivahti Christopher Gibson on nostettu NHL-joukkueeseen tällä viikolla. Gibson on toista kertaa urallaan NHL:n puolella.
Hän kertoo NHL:n suomenkielisten sivujen haastattelussa mm. NHL-debyytissään, joka tapahtui Pittsburgh Penguinsia vastaan toissa kaudella.
– Sidney Crosby tuli kesken pelin sanomaan: ”Onneksi olkoon ensimmäisestä NHL-pelistä.” Hän on hieno äijä, kun voi tulla onnittelemaan pelin aikana, vaikka emme tunne yhtään. Hän tiesi, kuinka hieno hetki toiselle pelaajalle oli pelata ensimmäinen NHL-peli. Tuntui todella hyvältä, että maailman paras jääkiekkoilija tuli sanomaan noin, Gibson sanoo.
Gibsonilla on vyöllään neljä NHL-ottelua. Kutsu Islandersiin oli miehelle luonnollisesti hieno asia.
– Sitä hetkeä varten on tehty töitä koko elämän ajan. Minulle se kutsu tuli ensimmäistä kertaa kaksi vuotta sitten, mutta tällä kertaa kutsu tuntui vielä paremmalta. Se tuntuu paremmalta viime vuoden loukkaantumisen takia, Gibson sanoo.
Koko haastattelu tämän linkin takana.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- Nastat vai kitkat? Lumisade pilaamassa F1-testit – ruotsalaiskuskilta hauska reaktio
- Nyt sattui nolosti: KHL-pelaaja jätti suomalaistoimittajan kylmäksi – katso video
- Katajalle makea voitto KTP:stä
- Aleksander Barkov johti Floridan huimaa nousua: “Meillä kävi vähän tuuriakin”
- Kuvalinkki: HIFK-legenda myy kolmikerroksista luksusasuntoaan lähes kahdella miljoonalla eurolla
- Siirry syrjään, Lindsey Vonn! – Talvilajien kaunotar, 21, poseerasi täysin alastomana – ”Mahtava perä!”
- Stadin kovin jätkä joutui kiekkodiktaattorin hampaisiin: ”Ei ollut munaa sanoa”