Sidney Crosby ja kumppanit voittivat Stanley Cupin toisella yrittämällä – Jarkko Ruutu muistelee: ”Joukkue oli huonompi kuin edellisenä vuonna”

Pittsburgh Penguins voitti organisaation historian kolmannen Stanley Cupin kesällä 2009. Vastassa oli Detroit Red Wings, jossa pelasi Valtteri Filppula. Jarkko Ruutu edusti Penguinsia vielä edellisenä vuonna, jolloin Penguins hävisi Red Wingsille.
– Seuraavana vuonna Pittsburgh voitti, vaikka joukkue oli paljon huonompi. Se oli kasvuprosessi ja aika kovia jätkiä, Crosby ja Malkin, jotka ovat kantaneet joukkuetta aika pitkään. Ne ovat sellaisia kokemuksia, että niitä ei voi ostaa rahalla. Asioita elämässäni, jotka ovat minulle tärkeitä. Olen saanut kokea muiden jätkien kanssa sellaisia asioita. Ne ovat elämyksiä ja kokemuksia, joissa laitat koko elämäsi likoon ja sitten saat kokea sen. Se on kokemuksena jotain, mitä ei voi selittää, Ruutu muisteli Suplan NHL Playoffs -podcastissa.
Jääkiekkomaailman himoituin pokaali jäi Ruudulta kahden otteluvoiton päähän.
– Siinä on hirvittävä ero. Kun sen kerran voittaa, olet aina voittaja, eikä kukaan ota sitä pois. Kun katson omalle uralleni, niin silloin se riitti siihen siinä joukkueessa, missä olin. Turha sitä on jälkeenpäin harmitella. Siinä antoi kaikkensa, eikä voinut enempää tehdä. Se oli siinä, hän sanoi.
Pittsburghin ja Detroitin välinen finaali nähdään sunnuntaina Viasatilla.
Lähde: Supla
VEDONLYÖJÄ.COM
LYÖ VETOA AMMATTILAISTEN VIHJEILLÄ
- Saat ensimmäisen vihjeen ilmaiseksi koodilla “VALIOLIIGACOM“.
- Tilillesi lisätään ilmainen vihje.
- Voit ostaa lisää krediittejä koska tahansa!
- Sarjanousija Leeds aloitti voitolla
- Arsenal kaatoi Manchester Unitedin
- Manchester City aloitti kauden vakuuttavasti
- Valioliigakausi alkoi Liverpoolin voitolla
- KuPS eteni jatkoon Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Valioliiga starttaa perjantaina – tässä avauskierroksen ottelut
- Viaplay vahvistaa urheilubrändiään – kotimaiset urheilukanavat nyt yhtenäisen Viaplay-nimen alla
- Viaplayn uusi dokumenttisarja Sport vs Money sukeltaa jalkapallobisneksen syövereihin
- Crystal Palace kaatoi Liverpoolin Community Shieldin ottelussa
- Oliver Lindell uran parhaaseen saavutukseen golfin DP World Tourilla