Shelly-Ann Fraser-Pryce: “Tänään tulossa supernopea 100 metriä”

Jamaikan 100 metrin kaksinkertainen olympiavoittaja ja kolminkertainen maailmanmestari Shelly-Ann Fraser-Pryce on valmis juoksemaan 100 metrillä huippuajan tänä iltana Zürichin Weltklassessa.
Pekingissä jamaikalainen kirmasi uransa kolmanteen maailmanmestaruuteen loistoajalla 10,76, vaikka vastatuulta oli -0.3 m/s. Nyt hän uskoo vielä kovempaan tulokseen.
– Uskon olevani ennätyskunnossa (PB 10,70) ja toivottavasti pystyn tekemään sen täällä. MM-kisat ovat nyt ohi ja tämä on kokonaan uusi kilpailu. Moni tulee tänne nälkäisenä Pekingin pettymyksen jälkeen, ja he haluavat taatusti saada täällä kaiken onnistumaan, jamaikalaissprintteri kertoi Weltklassen lehdistötilaisuudessa.
– Tänään saattaa tulla supernopea kilpailu.
Jos Fraser-Pryce pystyy alittamaan ennätyksensä 10,70, se on huima aika. ME on Florence Griffith-Joynerin älytön 10,49, minkä aikana toimitsija seisoi tuulimittarin edessä nollaamassa noin 4-5 m/s pyyhkineen myötäpuhurin. Kaikkien aikojen toiseksi kovin aika on Carmelita Jeterin 10,64, kolmonen Marion Jonesin 10,65. Muita 10,70 alittajia ei maailmanhistoriasta löydy.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Huuhkaja-pelaajan joukkue lähellä jättipaukkua FA Cupissa
- FA Cupissa jysähti melkoinen pommi – Liverpool putosi alasarjajoukkueelle
- Patrik Laineen kuiva kausi jatkui
- Sebastian Aho hurjana – Aleksander Barkov iskussa
- Teuvo Teräväinen ja Artturi Lehkonen tehokkaina
- Suomalaiset kovassa maalivireessä NHL:ssä
- Teuvo Teräväisen tehot laiha lohtu
- Joel Armia Montrealin sankarina
- Juuse Saros ei pystynyt pysäyttämään Ottawaa
- Aleksander Barkov huippuvireessä – Mikael Granlund avasi pistetilinsä Dallasissa