Serie A:ssa katastrofi: tähtipelaaja joutui rasismin kohteeksi ja hermostui, lensi itse punaisella ulos

Serie A-seura Napolin tähtipuolustaja Kalidou Koulibaly joutui keskiviikkona rasismin kohteeksi, kun joukkue kohtasi Inter Milanin sarjan kärkipään taistossa. Milanolaisseuran fanit huusivat rasistisia törkeyksiä Koulibalylle läpi ottelun.
Lopulta Senegalin maajoukkuemies Koulibalyn mitta täyttyi pelin loppuhetkillä. Hän menetti lopussa itsehillintänsä ja taputti sarkastisesti tuomarin suuntaan ja sai toisen varoituksen.
– Olen pahoillani tappiosta mutta ennen kaikkea veljieni jättämisestä, mutta olen ylpeä ihoni väristä. Olen ylpeä ollessani ranskalainen, senegalilainen ja napolilainen: ihminen, Koulibaly kirjoitti Twitterissä pelin jälkeen.
Rasismi heijastui stadionin tapahtumiin ottelun aikana. Pyhätössä kuulutettiin kolmeen otteeseen pelin tulevan keskeytetyksi, elleivät solvaukset lopu. Niin ei kuitenkaan käynyt.
Napolin valmentaja Carlo Ancelotti painotti, että jos vastaavanlainen tilanne tulee jatkossa vastaan, Napoli jättää pelin kesken reagoidakseen rasismiin.
– Ensi kerralla lopetamme pelaamisen ja jätämme kentän, vaikka häviäisimmekin pelin, Ancelotti sanoi Skylle.
Ancelottin mukaan Napoli pyysi kolmesti ottelua keskeytettäväksi, mutta turhaan.
Napoli päästi pelin ainoan maalin vajaamiehisenä, kun Lautaro Martinez iski voitto-osuman loppuhetkillä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Florida voitti Stanley Cupin
- George Russell Montrealin voittaja – Lando Norrisilta kallis virhe
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- George Russell aloitti vahvimmin Montrealissa
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Max Verstappenia uhkaa kisarangaistus
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Teemu Selänne jyrähti Leijonien homokohusta – osa somekansasta sekosi: ”Ei Jenkeissä asuvana…”
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- Pekka Rinne, pitääkö legenda paikkansa, saitko NHL-varauksen alkulämmittelyn perusteella? – ”Ei se varmaan ihan totta ole”
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Huolestuttavaa? – Patrik Laineella ongelma samassa polvessa, joka hajosi 2014
- Nooralotta Neziri seksikkäänä uima-altaassa – katso kuva
- Peter Ahola valaisee mitä tekee joukkueen GM