Sensaatiomainen miesten 200 metrin maailmanennätys yksin juostuna – matkaa vain oli 15 metriä liian vähän

Viime vuoden miesten 200 metrin maailmanmestari Noah Lyles näytti hetken aikaa olevan sensaatiomainen uusi matkan maailmanennätysmies. Mutta vain hetken, sillä nopeasti selvisi Lylesin tosiasiassa juosseen vain 185 metriä.
Lyles osallistui Inspiration Gamesiin, jossa urheilijat urheilivat omassa lajissaan eri paikkakunnilla ja suorituksia saattoi seurata samalta näytöltä samaan aikaan. Bradentonissa, Floridassa, oman juoksunsa juossut Lyles näytti jättävän kilpakumppaneitaan, Zürichissä juossutta Christophe Lemairea ja Papendalissa juossutta Churandy Martinaa etenkin alussa hämmästyttävästi.
Maalissa kello pysähtyi aikaan 18,91, mikä alittaa Usain Boltin maailmanennätyksen peräti 28 sadasosalla ja sensaatio oli valmis. Jälkeenpäin kuitenkin ilmeni, että Lylesin lähtötelineet oli sijoitettu väärälle radalle ja todellinen matka oli selvästi lyhyempi.
Sen verran kovaa Lylesin vauhti kuitenkin oli, että hän on nyt takuuvarmasti 185 metrin juoksun maailmanennätysmies.
(jos upotus ei näy, klikkaa tästä)
Jos tweetti ei näy voit katsoa sen täältä
Ota 20 ilmaiskierrosta
Ei omaa rahaa, ei riskiä
- Avaa pelitili Lucky Dinolle.
- Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
- Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.
Luetuimmat
- Huuhkajamaalivahti mukaan HIFK:n pelastustalkoisiin
- Artturi Lehkonen Coloradon sankarina – Avalanche Stanley Cup -mestari!
- FC Lahti nimitti uuden päävalmentajan
- Mikko Rantanen ollut nostamassa Coloradoa pohjalta mestariksi – “Ei tässä ole oikein sanoja”
- Sami Välimäelle pitkästä aikaa onnistuminen – loistosijoitus toi mukanaan muhkean palkintopotin