Seitsemän mestaruuden mies: ”Tavallaan ihan kivaa”
Liigamestaruuden tunnettua symbolia, Kanada-maljaa, juhlitaan tällä viikolla. Juhlan syynä on se, että himoittu kannu täyttää 70 vuotta. Juhlien kunniaksi Suplan Liiga-podcastissa vietetään juhlaviikkoa: jokaisena arkipäivänä esitellään yksi useamman mestaruuden takuupelaaja eri aikakausilta.
Tiistaina äänessä oli seitsemän mestaruuden mies, Reijo Mikkolainen. Mikkolaisen mestaruuksien määrä Tapparan ja TPS:n paidoista oli pitkään Liigan ennätys – Ilkka Mikkola meni ohi keväällä 2008.
– Onhan se tietysti omalla tavallaan ihan kivaa, että on jotain tämmöistä määrätyn laista historiaa omalla urallaan tehnyt. Muistan, kun yksi kaveri kerran kysyi, että harmittaako, kun sinulla ei ole kahdeksaa mestaruutta, kun Ilkka Mikkolalla on. Sanoin, että enemmän minua harmittaisi, jos minulla ei olisi yhtään, Mikkolainen kertoi podcastissa.
Leijonistakin tuttu Reijo Mikkolainen käy podcastissa läpi omia parhaita muistojaan niin uran alkuhetkiltä kuin myöhemmistä vaiheista.
LUE MYÖS:
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Carolina finaaliin – Montreal lomille