Seiska: Matti Nykänen romahti henkisesti – söi purkillisen lääkkeitä, huuhtoi alas alkoholilla

Kuva: Getty Images
Suomalainen mäkihyppylegenda Matti Nykänen yritti viime viikolla itsemurhaa, kertoo Seiska.
Nykänen oli keikalta palatessaan syönyt purkillisen Panacod-lääkkeitä ja juonut päälle olutta. Itsemurhayritys ei kuitenkaan onnistunut.
Seiskan mukaan Nykäsen henkinen romahdus johtuu hänen 85-vuotiaan isänsä joutumisesta sairaalaan keuhkokuumeen takia. Muita syitä olivat Nykäsen tulojen romahtaminen ja kiistat sosiaaliviranomaisten kanssa. Nykäselle ei ole riittänyt keikkahommia yhtä hyvin kuin aiempina vuosina.
Viime lauantaina Nykänen sai ikäviä uutisia, kun hän sai kuulla isänsä menehtyneen juuri ennen keikkaansa. Silti entinen mäkikotka ei perunut esiintymistään.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- McLarenit eturivistä Alankomaiden osakilpailuun
- McLarenit palasivat radoille vahvimmin
- KuPS Konferenssiliigan liigavaiheeseen
- Lisää suomalaisedustusta eurocupeihin
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta
- Tottenham kaatoi Manchester Cityn
- Chelsea murskaava paikalliskamppailussa
- KuPS:lle selkeä tappio Eurooppa-liigassa