Seiska: Juhani Tamminen harkitsee haastavansa Tuomas Enbusken oikeuteen

Seiskan mukaan entinen jääkiekkoilija ja valmentaja Juhani Tamminen harkitsee toimittajan ja tv-juontajan tehtäviä tekevän Tuomas Enbusken haastamista oikeuteen.
– Tietenkin! Olen pyytänyt vastuussa olevia henkilökohtaiseen tapaamiseen, mutta siihen heillä ei ole ollut uskallusta, Tamminen vastasi, kun Seiska kysyi, harkitseeko hän oikeustoimia.
Tamminen kokee, että Enbuske on halventanut hänen brändiään kahdesti suorassa tv-lähetyksessä, MTV:n suositussa Enbuske, Veitola & Salminen-talk-show’ssa 22. ja 29.3. Enbuske naljaili lähetyksissä Tammisen suuntaan.
Tamminen ei ole pahoittanut mieltään julkisesti saamastaan kritiikistä.
– En olisi pelannut ja koutsannut 50:tä vuotta, jos olisin herkkä kritiikille. Herranjestas, heitin ensimmäisen hattutemppuni Kupittaalla jo vuonna 1966 ja voin kertoa, että kritiikkiä on tullut, Tamminen sanoi.
– Mutta on ihan eri asia, jos valheellisella kritiikillä vahingoitetaan elinkeinoa! Jos tämä on jollekin itseään toimittajaksi kutsuvalle epäselvää, kannattaa tutustua lakiin sopimattomasta menettelystä elinkeinotoiminnassa.
Tammisen ja Enbusken tulehtuneet välit alkoivat viime syksynä, kun Enbuske kirjoitti kolumnissaan ”Tamista”. Enbuske mainitsi Tammisen ja entisen uutisankkurin Pirkko Arstilan, 79, samassa yhteydessä ”hitaasti hiipuvien höperöiden” kanssa.
Siitä lähti liikkeelle tulikivenkatkuinen keskustelu, joka jatkuu edelleen.
Seiskan juttu on luettavissa täällä.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Golfin Ryder Cup alkaa – Viaplay esittää huipputapahtuman viikonloppuna
- Huuhkaja-vahti nollasi Valioliigajoukkueen
- Valioliigassa nähtiin todelliset murskajaiset – Chelsean kriisi jatkuu
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen palasi paalulle Japanissa – Valtteri Bottaksella vaikeaa
- VPS sivusi Veikkausliigan peräkkäisten voittojen määrää
- Huuhkajien tähti loukkaantui europelissä
- HJK:lle tappio Konferenssiliigan avauksessa
- HJK aloittaa Konferenssiliigan lohkovaiheen – ”Kova arpaonni kyllä”
- Robert Taylor otti Lionel Messin paikan ja ratkaisi ottelun
- Huuhkajat tv:ssä, netissä ja radiossa – näin seuraat Suomen pelejä EM-kisoissa
- Kymmenet matkanneet Kazakstaniin kannattamaan Huuhkajia – ”Se on upea juttu”
- Huuhkajat iskee kärkiottelussa Kazakstanin kimppuun – ”Pelaavat historiansa parasta karsintaa”
- Huuhkajille jättimäisen tärkeä voitto – EM-kisat siintävät jo edessä
- Kaksi suomalaisjoukkuetta tulessa CHL:ssä torstaina
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Didier Deschamps pääsi harvinaiseen seuraan – Vasta kolmas, joka voittanut maailmanmestaruuden sekä pelaajana että valmentajana
- Rehdisti tissit tiskiin! Häkellyttävän upea golfkaunotar ihastuttaa – ”Maailman kaunein nainen”
- Veikkausliigan loppuratkaisut lähestyvät – otteluohjelmat julkaistu
- Amerikkalaisluistelija tuli ulos kaapista – ensimmäinen avoimesti homo mies edustaa USA:ta olympialaisissa