Seiska: ex-suomalaisurheilija törmäsi puuhun kovassa kännissä – pariskunta järkyttyi: ”Luulin aluksi vitsiksi”
Kuva: Getty Images
Seiska kertoo entisen ratamoottopyöräilijän Niklas Ajon ajaneen kolarin keskiviikon ja torstain välisenä yönä Valkeakoskella.
Seiskan mukaan Ajolla oli kyydissään yksi henkilö. 22-vuotias ex-urheilija törmäsi BMW-merkkisellä ajoneuvollaan puuhun. Nyt häntä epäillään rattijuopumuksesta ja liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.
– Kuljettajan hengitysilmassa oli 0,62 millilitraa alkoholia (promilleina noin 1,4) litraa kohden. Hänet vietiin verikokeisiin, joiden tuloksissa kestää useita viikkoja saapua. Kuljettaja vietiin kuulusteluihin, ja sen jälkeen hänet vapautettiin, Sisä-Suomen poliisilaitoksen tutkinnanjohtaja Ossi Kaario kertoi Seiskalle.
Laura Heinonen ja hänen miehensä heräsivät keskellä yötä kovaan rysäykseen, kun Ajo rysäytti autonsa puuhun.
– Mieheni heräsi jumalattomaan rysäykseen, ja luulin sitä aluksi vitsiksi, kun hän kertoi, että joku oli ajanut Bemarilla meidän seinään, Heinonen kertoi Seiskalle.
Aluksi näytti siltä, että Ajo oli törmännyt omakotitalon seinään. Pariskunnan mennessä ulos selvisi, että auto olikin törmännyt ikkunan vieressä seisovaan tammeen.
LUE MYÖS:
- Paniikkiseuralta paniikkiratkaisu
- Barkoville välikausi
- Kimi jälleen – Antonelli voitti, Bottas tutuilla sijoilla
- IS: Emma Tainio alkoholinkäytöstä: ”Suomalaisilla on pipo vähän kireällä”
- IL: NHL-hyökkääjä laukoi suoraan – haluaa Leijonien mukana MM-kisoihin
- Vuoden urheilijan pitkä putki poikki
- Huipputasaista – Tappara aloitti voitolla
- Jyvät karsittu akanoista – puolivälierät alkavat
- Huuhkajille voitto Aucklandissa
- Yllätyspaluu! Huuhkajien ex-päävalmentaja palaa töihin 78-vuotiaana