Sedu Koskinen syytti Valeri Popovitshia ryyppäämisestä peliä edeltävänä iltana – IL: ex-tähti tyrmäsi väitteen
Sedu Koskinen kertoo tuoreessa elämäkerrassaan Yön Kuningas (Docendo) valkeakoskelaisen FC Hakan huippupelaajan Valeri Popovitshin jääneen kiinni ryyppäämisestä peliä edeltävä iltana. Sen seurauksena Hakan silloinen pääomistaja Koskinen päätti olla jatkamatta Popovitshin sopimusta kaudelle 2009.
Popovitsh kiisti Koskisen kovat syytökset Iltalehden haastattelussa.
– Kaikki varmasti tuntevat minut Koskissa. Jos mulla on huomenna peli, en mene mihinkään baariin tänään. Voin mennä, jos olen pelikiellossa. Se ei muille kuulu, Popovitsh latasi Iltalehdelle.
Koskisen aikana Hakasta sai potkut myös silloinen päävalmentaja, nykyisin jälleen Hakan taustoissa vaikuttava Suomen entinen maajoukkuevahti Olli Huttunen.
Popovitshin mukaan Koskinen sysäsi syyt Hakan menestymättömyydestä muiden niskaan.
– Sanoin monta kertaa, että hänen pitää itse katsoa peiliin. Ensin se oli minun vika, sitten Okan ja UPM:n vika, kun Haka ei pärjännyt.
Popovitshin, nyt 47, mukaan Koskinen ei itse kertonut päätöstään olla jatkamatta pelaajasopimusta. Hakan tähti sai tietää kovasta ratkaisusta päävalmentaja Huttusen kautta.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle