Sauberilla pahoja vaikeuksia uuden autonsa kanssa – F1-testit vanhalla autolla
Sauberin F1-tiimillä on pahoja vaikeuksia. Sauber ei pysty tuomaan uutta C35-autoaan lainkaan kauden ensimmäisiin testeihin tänä talvena helmikuun lopussa.
Saksalaisen Auto Motor und Sport –lehden mukaan uusi auto valmistuu vasta kauden toisiin eli viimeisiin testeihin maaliskuuksi Barcelonan radalle.
Tiimin kuljettajat Felipe Nasr ja Marcus Ericsson joutuvat polkemaan avaustestit viime kauden autollaan, mikä ei totisesti auta kehitystyötä lainkaan. Kun testejä on todella vähän, olisi niistä saatava kaikki mahdollinen data irti – ja nimenomaan uusista autoista.
– Sauberin puolustukseksi on sanottava, että alun perinhän testien piti alkaa vasta maaliskuun alussa. He eivät yksinkertaisesti pystyneet nopeuttamaan autonsa kehitystyötä, kommentoi lehden F1-toimittaja Tobias Grüner.
Viime kaudella Nasr keräsi 27 MM-pistettä ja Ericssson vain yhdeksän, Sauber oli tallien MM-pisteissä kahdeksas kymmenen tiimin joukossa. Vain McLaren ja Manor olivat huonompia.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- NHL sai uuden suomalaisen maalintekijän
- Jesperi Kotkaniemi ilmiliekeissä
- Sebastian Aho Carolinan sankarina
- Patrik Laine Montrealin sankari
- Artturi Lehkonen ja Kaapo Kakko hurjina NHL-kierroksella
- Ukko-Pekka Luukkosella vaikea iltapuhde
- Matias Maccelli ja Kaapo Kakko pisteputkessa
- Ukko-Pekka Luukkonen pysäytti Carolinan suomalaistähdet – McDavid ohitti Kurrin
- Suomalaisvahti tulikuumana – Patrik Lainelle kymppi täyteen
- Teuvo Teräväinen jatkoi pisteputkeaan