Saksan maajoukkueen runkomies Pariisin terrori-iskujen illasta – ”Elämäni kamalin kokemus”

Saksan maajoukkuetoppari Jerome Boateng pelasi viime perjantaina 45 minuuttia Ranskan ja Saksan välisessä maaottelussa Pariisissa.
Boateng on kertonut saksalaislehti Kickerille järkyttyneensä terrori-iskuista, joista osa oli suunnattu maaotteluareena Stade de Francelle. Terroristithan pyrkivät – onnistumatta – pääsemään räjäyttämään itsensä peliareenan sisälle maaottelun ollessa käynnissä.
– Ilta Pariisissa oli elämäni kamalin kokemus, koska olimme niin lähellä, kommentoi 27-vuotias Boateng.
– Katsoin ensimmäisen paukahduksen jälkeen katsomoon mutta en nähnyt savua. Ihmettelinkin, mistä voi olla kyse.
Boateng on pelannut 57 A-maaottelua Saksan paidassa ja oli isossa roolissa vuosi sitten maan voittaessa maailmanmestaruuden Brasiliassa.

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Florida voitti Stanley Cupin
- George Russell Montrealin voittaja – Lando Norrisilta kallis virhe
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- George Russell aloitti vahvimmin Montrealissa
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Max Verstappenia uhkaa kisarangaistus
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin