SM-liigan pronssiottelu pelattiin torstaina Lappeenrannassa. Kaksi karvaan tappion välierissä kokenutta joukkuetta ”pakotettiin” ratkaisemaan himmeimmät mitalit. Monen mielestä kyseinen perinne saisi joutaa historiaan, mutta SaiPaa asia kiinnosti enemmän kuin Ilvestä.

Vielä ensimmäisessä erässä Ilves oli pelissä mukana, sillä ensimmäiselle erätauolle mentiin lukemissa 1-1. Toinen erä muodostui ratkaisevaksi. SaiPa teki kolme maalia viiteen minuuttiin ja karkasi 4-1 johtoon. Kolmannen erän alussa Ilves kavensi vielä, mutta mitään varsinaista loppukiriä ei tullut. SaiPa teki lopulta vielä kolme maalia lisää ja vei ottelun 7-2.

Ottelun tehomies oli SaiPan Emil Kuusla, joka teki kaksi maalia ja syötti yhden.

SM-liigan finaalit Tapparan ja KooKoon välillä alkavat lauantaina Tapparan kotikaukalossa. Mestaruus ratkeaa neljällä voitolla.

LUE MYÖS: