Ruotsin jalkapallossa lisää murheita – cup siirtyy myöhemmälle määräämättömään ajankohtaan
Kuva: Getty Images
Laitonta vedonlyöntiä ja laajamittaista ottelumanipulaatiota koskevat uutiset ravistelevat ruotsalaista jalkapalloa. Sen lisäksi vaikeuksia tuo kauden jatkaminen, jonka aikataulu levisi viime viikon lopulla yllättäen käsiin.
Nyt on jo selvää, että Ruotsin cupissa ei päästä pelaamaan suunnitellusti vielä kesäkuun alussa. Ruotsin terveysviranomaiset ilmoittivat antavansa lisäohjeistusta otteluitten järjestämiseen liittyen kesäkuun ensimmäisellä viikolla, joten Allsvenskaninkin ensimmäiset ottelut ovat vielä hämärän peitossa.
Ruotsin jalkapalloliitto ilmoitti tiistaina, että cupin jäljellä olevat ottelut siirretään määräämättömään ajankohtaan.
– Koska Ruotsin jalkapallo ei ole vielä saanut selkeää merkkiä siitä, koska pääsarjapelejä voidaan jatkaa, on liiton hallitus siirtänyt cupin ottelut myöhempään ilman mitään sovittuja pelipäiviä. Ne tulevat riippumaan Allsvenskanin otteluohjelmasta ja siitä koska sarja lopulta alkaa uudelleen, Ruotsin jalkapalloliitto tiedotti.
Mikäli cupia ei pystytä pelaamaan loppuun, Ruotsin avoin eurocup-paikka menee viime kaudella Allsvenskanissa neljänneksi sijoittuneelle AIK:lle.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!