Ruotsalaistähdet raivoissaan: ”Helkatin idiootti!”
Kuva: Getty Images
Ruotsalaiset alppitähdet André Myhrer ja Mattias Hargin kihisivät raivosta lauantain pujottelun jälkeen. Vihan kohde oli kilpailun radan suunnitellut Ante Kostelic.
Kultaa kisasta tavoitellut André Myhrer oli ensimmäisen kierroksen jälkeen vielä toisena, mutta laski toisella ulos.
– Hänen [Ante Kostelic] on aika jäädä eläkkeelle, hän ei saa olla mukana seuraavissa olympialaisissa, Myhrer puhisi Aftonbladetin mukaan.
Ruotsalaisen mukaan Kostelicin tavoite oli edistää oman poikansa Ivican suoritusta, joka sijoittui lopulta yhdeksänneksi.
– Hän on helkatin idiootti, mielestäni hän on aina suunnitellut vaikeita ratoja. On tyhmää, että tämä ratkesi näin. Siitä tuli liian ekstriimiä. Tämä on vain tyhmää. Kysy keneltä vain täällä starttialueelta, kaikki ovat samaa mieltä.
Ensimmäisen kierroksen kolmas, mutta lopulta seitsemänneksi sijoittunut Mattias Hargin oli samoilla linjoilla.
– Hän saa olla helkatin tyytyväinen, että en tule tapaamaan häntä hetkeen. En voi sitä sanoa [kysymykseen mitä tekisit, jos tapaisit hänet]. Siitä tulisi liian isot otsikot. Rata oli vitsi, huonoin missä olen ollut.
Suomalaisia kisassa edusti Santeri Paloniemi, joka laski niin ikään toisen kierroksen suorituksensa ulos. Kaksi kirkkainta mitalia menivät Itavaltaan. Paras oli Mario Matt ja toinen Marcel Hirscher. Pronssia otti Norjan vasta 19-vuotias Henrik Kristoffersen.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- ESPN: Andres Iniesta suuntaamassa todella yllättävään osoitteeseen, eikä se ole Kiina
- Ferrari yllätti kilpailijatallin – ”Putoamme tuolilta”
- Sidney Crosby ja kumppanit voittivat Stanley Cupin toisella yrittämällä – Jarkko Ruutu muistelee: ”Joukkue oli huonompi kuin edellisenä vuonna”
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Espanjan päävalmentajalle potkut MM-kisojen aattona – ”Liitto ei voi jäädä ulkopuolelle neuvotteluista”
- Ghanan Kevin-Prince Boateng ei kainostele: ”Meidän täytyy voittaa mestaruus”