Ruotsalaispelaaja löi vetoa omasta ottelustaan – kova rangaistus pamahti jäljestäpäin
Kuva: Juha Tamminen
Ruotsin jalkapalloliitto on määrännyt Syrianska FC:n nuorelle pelaajalla kovan rangaistuksen. Pelaaja suljettiin kaikesta jalkapalloon ja muuhun urheiluun liittyvästä toiminnasta yhdeksän kuukauden ajaksi.
Perusteluna päätökselle käytettiin ottelumanipulaation vastaisia määräyksiä. Pelaaja oli lyönyt vetoa U19-ikäluokan ottelusta, jossa hän itse pelasi. Pelaaja oli lyönyt vetoa siitä, että vastustajajoukkue tekee ottelun ensimmäisen maalin.
– Pelaaja ei tosin ole syyllistynyt tuloksen manipulointiin kyseisessä ottelussa, mutta kielletty vedonlyönti on tapahtunut siitä lähtökohdasta, että oma joukkue päästämällä ensimmäisen maalin ainakin jossain mielessä alisuorittaisi. Tämä on raskauttava asia ja se on huomioitava rangaistusta määrättäessä, Ruotsin jalkapalloliiton lakimies Tobias Tibell sanoi Aftonbladetin mukaan.
Juuri Tibell vei asian eteenpäin kurinpitovaliokunnalle, jonka päätös asiassa syntyi tällä viikolla. Rangaistun pelaajan nimeä ei julkaistu.
LUE MYÖS:
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen
- Suomalaishiihtäjillä laiha saldo Trondheimin sprinteissä
- Liverpool kompuroi jälleen
- Viaplay TV -kanavan loppuvuoden kohokohdissa jalkapalloa, dartsia ja talvilajeja
- Suomen joukkueet viikonlopun maailmancupeihin valittu
- Suomalaisvahdit iskussa NHL:ssä