Ruma loppu yhteistyölle – Schalken keskikenttämies lähtee ovat paukkuen seurasta
Kuva: Getty Images
Bundesliigan Schalkessa kuohuu jo ennen kauden päättymistä, kun joukkueen tähtipelaajista sekä Max Meyer että Leon Goretzka jättävät seuran kauden päätteeksi.
Seuran puheenjohtaja Clemens Tonnies väitti viikonloppuna suoraan kaksikon olevan lähdössä muihin ympyröihin rahan perässä. 22-vuotias Meyer ei tätä sulattanut, vaan kertoi oman versionsa tapahtuneesta. Meyerin syyttävä sormi osoitti urheilujohtaja Christian Heideliin.
– Raha ei missään vaiheessa ollut minulle tärkeä asia, olisin muuten hyväksynyt toisen tarjouksen [jatkosta], Meyer sanoi Bildille.
– Sen takia on minusta vääristelyä, että Clemens Tonnies sanoo TV:ssä kaikessa olleen kyse rahasta. Minä en yksinkertaisesti halunnut jäädä Schalkeen ja olla Heidelin alaisuudessa, kyse on vain siitä. Viime aikoina on tuntunut kuin minua simputettaisiin.
Meyer painotti, että hän ei halunnut tulla asian kanssa julkisuuteen, mutta oli nyt pakon edessä. Sen lisäksi hän kertoi, että viikonloppuna kokoonpanosta sivuun jääminen loukkaantumisen takia ei pitänyt paikkaansa.
Schalke reagoi Meyerin sanomisiin välittömästi ja ilmoitti julkisesti, että pelaajaa ei nähdä enää ykkösjoukkueen harjoituksissa eikä tämän myötä myöskään loppukauden otteluissa.
News: #S04's Max Meyer will no longer participate in first team training or feature for the club this season.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- IS: SM-liigaseura teki tarjouksen Jokereista lähtöpassit saaneelle hyökkääjälle
- HIFK:sta tuttu hyökkääjä hakee sopimusta NHL:stä
- Ukko-Pekka Luukkonen torjui Buffalon voittoon
- Haka edustaa Veikkausliigaa cupissa – ”Kovatasoinen joukkue vastaan”
- Liverpoolin suomalaisfaneilla ikimuistoinen ilta Hyypiän seurassa – ”Todella hyviä pukukoppitarinoita”
- Mario Balotelli taas myrskyn silmässä: “Hän ei enää tässä seurassa kentälle astu!”
- Akillesjännevamma pitää Lukas Hradeckyn useita viikkoja sivussa: “Minua ei ole tehty punttisalille ja kuntouttamaan”
- Antti Törmäseltä outo homoviittaus YLE:n lähetyksessä
- Arsenal hankkimassa uuden huippumaalivahdin Saksasta!
- Barcelonan venkoilu loppui: Neymar ei pelaa El Clásicossa
