”Ronaldo on koskematon” – Juventus pitää tiukasti kiinni tähtipelaajastaan

Huhut Cristiano Ronaldon lähdöstä Juventuksesta ovat velloneet valtoimenaan sen jälkeen, kun torinolaisten taival Mestarien liigassa päättyi tappioon Portolle. Juventuksen on uskottu olevan halukaskin päästämään irti kallispalkkaisesta tähdestä, mutta nyt kuuluu toisenlaista ääntä.
’CR7’:n sopimus Juventuksen kanssa ulottuu kesään 2022 saakka ja seuralla ei varapuheenjohtaja Pavel Nedvedin mukaan ole mitään aikomusta päästää irti tähdestään. Ex-huippupelaaja Nedved teki asian erittäin selväksi DAZN:n haastattelussa.
– Ronaldo on koskematon. Hänellä on sopimus 30. kesäkuuta 2022 asti ja hän jää tänne, Nedved pamautti.
– Mitä sen jälkeen tapahtuu, jää nähtäväksi. Cristiano antoi meille sekä teknisesti että markkinoinnillisesti ison potkun kohti huippua. Hänen teknisestä tasostaan ei tarvitse enempää kertoa: hän teki yli 100 maalia 120 ottelussa.
Samalla Nedved antoi täyden tukensa päävalmentaja Andrea Pirlolle, jonka asemaa on kyseenalaistettu Mestarien liigasta putoamisen ja Serie A:n kärjen karkaamisen jo 10 pisteen päähän myötä.
– Pirlo on ja tulee olemaan Juventuksen valmentaja, 100-prosenttisen varmasti. Me sovimme Andrean kanssa projektista, jossa tiesimme tulevan vaikeita hetkiä, Nedved linjasi.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon