Robert Lewandowski sivuun – Englanti-ottelu jää väliin, miten Bayernin osalta?
Bayern München sai maanantaina tiedon, jota seura ei takuuvarmasti olisi halunnut saada. Maalitykki Robert Lewandowski on loukkaantunut edustustehtävissä Puolan paidassa ja tämä koskee vahvasti myös Bayernia.
Puolan jalkapalloliiton tiedotteen mukaan Lewandowski loukkasi polvensa, mutta mistään vakavammasta ei ole kyse. Arvio toipumisesta on alustavasti kymmenen päivää. Andorraa vastaan pelatussa MM-karsintaottelussa sunnuntaina kaksi maalia iskenyt Lewandowski on jo palannut Müncheniin seuran lääkäreiden huomaan.
Loukkaantuminen tarkoittaa sitä, että Lewandowskilta jää varmuudella väliin MM-karsintaottelu Englantia vastaan keskiviikkona. Bayernissa jännitetään nyt sitä ehtiikö tähtihyökkääjä toipumaan ennen pääsiäisen jälkeen pelattavaa Mestarien liigan puolivälierien avausosaa PSG:ta vastaan.
LUE MYÖS:
- Carolina aloitti vahvasti
- KuPS:n putki katkesi, Ilves yhä voitoitta
- KooKoo aloitti ryminällä – voitto kotiin Tampereelta
- Leijonaryhmä elää – kaksi ulos, yksi sisään
- Las Vegas jatkoon – Utahilta hyvä yritys, turhaan
- Lakers jatkoon ilman supertähteään
- Dallas ja Edmonton laulukuoroon
- Eurokilpailuissa taistellaan finaalipaikoista
- SaiPaa kiinnosti enemmän – pronssit Lappeenrantaan
- Sydney Crosby ja kumppanit lomille – Flyers jysäytti yllätyksen