Richard Jensen ei unohda Huuhkaja-debyyttiään – ”Hieno kesäkuun ilta, aurinko paistoi”
Huuhkajat on kokoontunut taas yhteen, kun Nations Leaguen loppuratkaisut ovat käsillä. Richard Jensen sai ensi kosketuksensa Huuhkajiin kesällä.
Jensen pelasi kolmessa neljästä kesäkuun otteluista ollessaan avauskokoonpanossa jokaisessa pelaamassaan ottelussa. Debyytti sinivalkoisissa jäi lähtemättömästi Jensenin mieleen, kun Suomi voitti Olympiastadionilla Montenegron.
– Olihan se kokemuksena…aika lähelle täydellisyyttä päästiin siinä. Hieno kesäkuun ilta, aurinko paistoi ja melkein stadikka täynnä ja 2-0-voitto. Olin kyllä aika ekstaasissa siinä. Hieno fiilis ja nyt olisi vastassa Romania. Toivottavasti saadaan yhtä paljon porukkaa lehtereille ja voidaan nauttia yhdessä voitosta, Jensen hehkuttaa Huuhkajien Twitter-tilin haastattelussa.
Vaikka Suomen lohkon voittohaaveet ovat äärimmäisen niukat, niin pelko sarjapaikan säilyttämisestä on täysin aiheellinen. Romania on tällä hetkellä viimeisenä, mutta vain pisteen Suomea perässä. Voitolla Suomi varmistaisi säilymisensä B-divisioonassa ja samalla Romanian putoamisen. Jensen toivoo yleisön suuntaavan sankoin joukoin Olympiastadionille.
– Syksy on jo saapunut, vähän ehkä sellaista viileetä ilmaa jo. Saadaan varmasti juosta siinä kentällä ihan tarpeeksi, mutta porukka lehtereillä lämmittelee varmasti huutamalla. Odotan hyvää fiilistä ja toivottavasti saadaan 20 000 raja rikki.
Jensenin mukaan yleisö antaa pelaajille energiaa kentälle.
– Onhan se meille pelaajille elintärkeä. Se voi olla juuri se pieni yksityiskohta, joka saa sinut jaksamaan ja ottamaan sen ekstraspurtin, joka mahdollisesti johtaa maaliin tai puolustussuuntaan ehkäisee maalin. Kyllä se voi olla voiton ja tappion välinen juttu, Jensen muistuttaa.
Elisa Viihde Viaplay ja V Sport kanavillaan esittää Nations Leaguen otteluita suorina lähetyksinä.
Lähde: Huuhkajien Twitter-tili
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Tämä jos jokin on poikkeuksellista: Mestis-seuran uusi päävalmentaja on vasta 24-vuotias
- Megatähti Aleksander Ovetshkinille vastuuta
- Susijengin jäljillä: Bilbao hiljeene
- Pahasti itseään kolhinut englantilaislumilautailija vielä rinteeseen?
- Iivo ja Kerttu Niskanen jäivät kauas kärjestä – ”Vähän vaikeampi päivä”
- Komarov hyökkää Leijonien ykkösketjussa – katso kentälliset
- Ranska ja Kanada 1-1 tasatilanteessa
- Ruotsi pitää oven auki NHL-pelaajille
- Hollanti puolivälieriin viime hetken osumalla