Real Madridin tarjouksen hylännyt Juventuksen puolustaja varoitti vastustajaa ennen Mestarien liigan peliä: ”Hengitän hänen niskaansa”
Kuva: Getty Images
Espanjan liigan kakkonen Atletico Madrid isännöi Italian Serie A:n sarjajohtajaa Juventusta keskiviikkona Mestarien liigan neljännesvälierien avausosassa. Juventuksen toppari Leonardo Bonucci on valmis kamppailuun.
AC Milanista Juventukseen täksi kaudeksi palannut Bonucci, 31, kertoi espanjalaiselle AS:lle, miten aikoo saada Atlétin ranskalaistähden Antoine Griezmannin kuriin.
– Griezmann on huippupelaaja, mutta muitakin on. Diego Costa, Morata, Saul, Godin, Koke.. voisin jatkaa listaa. Meidän täytyy olla vahvoja taklauksissa ja taistella jokaisesta pallosta.
Mainitsemalleen hyökkääjälle Alvaro Moratalle Bonucci on jo antanut kaverimielisen varoituksen siitä, ettei puolustaja aio päästää espanjalaista helpolla. Morata siirtyi Atleticoon tammikuun siirtoikkunassa Chelseasta.
– Hän on hyvä ystäväni ja olen jo varoittanut häntä siitä, että kun hän astuu kentälle, hengitän hänen niskaansa.
Samalla AS:n toimittaja kysyi Bonuccilta, onko totta, että hän hylkäsi aiemmin Real Madridin tarjouksen.
– Odotinkin tuota kysymystä.. kyllä, se on totta, Madrid oli perässäni ja ollakseni rehellinen, oli kunnia olla linkitettynä heihin. Kuitenkin soitto Juventuksesta ja idea paluusta kotiin, jonne mustavalkonen sydämeni kuuluu, oli liian vahva, Bonucci perusteli.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!