Rasismi elää ja voi hyvin Venäjällä – Ranskan pelaajat saivat kitkerää esimakua MM-kisoista
Venäjän ja Ranskan välinen maaottelu Pietarissa päättyi ranskalaisten 3-1-voittoon, mutta ottelu saattaa jäädä historiaan enemmänkin jälkipyykkinsä kuin itse tuloksen takia.
Kansainvälinen jalkapalloliitto FIFA on avannut tutkinnan venäläiskatsojien rasistisista huudoista Ranskan tummaihoisille pelaajille ottelun aikana. Asiasta kertoivat ensimmäisenä ottelun jälkeen uutistoimisto AFP:n valokuvaajat, jotka kertoivat kuulleensa katsomosta loukkaavia ja rasistisia huutoja kulmapotkutilanteissa.
FIFA ”kerää eri otteluraportteja ja mahdollisia todisteita” huutelusta, jonka kohteena ovat olleet tietojen mukaan ainakin Paul Pogba ja Ousmane Dembele.
– Rasismille ei ole minkäänlaista paikkaa jalkapallokentällä. Meidän pitää toimia yhdessä eurooppalaisella ja kansainvälisellä tasolla lopettaaksemme nämä tapaukset, jotka eivät ole millään lailla hyväksyttävissä, Ranskan urheiluministeri Laura Fiessel painotti BBC Sportin mukaan.
Vastaavia tapauksia kirjataan Venäjällä säännöllisesti ja rasisminvastainen järjestö FARE kirjasi Venäjän liigan viime kaudella lähes 90 rasismitapausta otteluiden yhteydessä.
- Koripalloliitto jyrähti! Uusi tilastopalvelu suljettiin – ”Saitin saamat kehut kiukuttavat”
- Suomen Hiihtoliiton puheenjohtaja HBL:lle: Venäläiset mukana Rukan maailmancupissa
- NHL 2026-2027: Sarjataulukko, ottelut, tulokset, tv
- Liiga 2026-2027: SM-liiga sarjataulukko, pelit, tulokset
- Kova paljastus: Kaksi pelaajaa haluaa Ilvekseen, mikäli Raimo Helminen palaa kotiin
- Jonne Virtanen huomasi pelaajansa vaisuuden – yksi kysymys paljasti totuuden
- Vuokatin Suomen Cup 2026: Ohjelma, aikataulu ja tv-lähetykset
- Venäjältä jättiyllätys: Aleksandr Bolsunov mukaan Suomeen
- Lehti: SM-liigaseura menettää kirkkaimman tähtensä
- Jukka Jalonen: Uusi työ maajoukkuekiekon parissa!