Ranskan kapteeni: ”Jalkapallo toi pakotien terrori-iskuista”

Marraskuu 2015. Pariisin terrori-iskut vavisuttivat Ranskaa ja järkyttivät koko maailmaa. Reilu puoli vuotta myöhemmin koko Pariisi ja koko maa elää aivan toisissa tunnelmissa.
Isäntämaan raivattua Saksan tieltään EM-välierässä ranskalainen tunnettu urheilulehti L’Equipe kuvasi osuvasti muutosta otsikoimalla etusivullaan ”L’Extase” [ekstaasi] kontrastina loppuvuoden otsikolleen ”L’Horreur” [kauhu].
Ranskan maalivahti ja kapteeni Hugo Lloris vahvistaa tulkinnan täysin oikeaksi.
– Ranskan kansa todella tarvitsi pakotien. Tämä turnaus ja tämä laji on tarpeeksi vahva tuodakseen ihmiset yhteen, Lloris sanoi BBC Sportin mukaan.
– Se näkee, koska me koemme sitä parhaillaan. Takana on vaikeita aikoja, traagisia tapauksia ja tapauksia kentän ulkopuolella, mutta olemme ylpeitä ollessamme kentällä ja tunnemme Ranskan kansan olevan todella takanamme.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Ryder Cupin joukkueet valittu
- Liverpool kaatoi Arsenalin huippukamppailussa
- Oscar Piastri vankisti voitolla MM-johtoaan
- McLarenit eturivistä Alankomaiden osakilpailuun
- McLarenit palasivat radoille vahvimmin
- KuPS Konferenssiliigan liigavaiheeseen
- Lisää suomalaisedustusta eurocupeihin
- Valtteri Bottaksen F1-pesti varmistui
- Liverpool puristi tärkeän voiton
- Manchester United jatkaa voitoitta