Ranskalaislehti: Neymar heti rähinän keskellä – tappelu lähellä PSG:n pukukopissa
Kuva: Getty Images
Ranskalaisjätti PSG:n pukukopissa kipinöi sunnuntaina pelatun Lyon-ottelun jälkeen.
Joukkueen kaksi hyökkäyksen tähtipelaajaa, Edinson Cavani ja Barcelonasta seuraan huimalla 222 miljoonan euron maailmanennätyssumalla siirtynyt Neymar olivat ranskalaislehti L’Equipen mukaan lähellä ajautua tappeluun, mutta pariisilaisseuran kapteeni, Neymarin brasilialainen maanmies Thiago Silva meni lopulta väliin.
Riidan uskotaan johtuneen pelissä 80. minuutilla tulleesta rangaistuspotkusta. Cavani ja Neymar kiistelivät ärhäkkäästi, kumpi vetää 11-metrisen. Lopulta Cavani nappasi pallon itselleen, mutta ei tehnyt maalia. PSG kaatoi Lyonin siitä huolimatta 2-0.
L’Equipen mukaan pelaajien kina jatkui vielä kopin ulkopuolellakin, mutta Silva piti kapteenin elkein huolen siitä, etteivät riitapukarit hyökänneet toistensa kimppuun.
Kerta ei ole ensimmäinen, kun Neymar kuumenee joukkuetovereilleen. Samanlaisia tapauksia kävi pariin otteeseen laitahyökkääjän pelatessa Barcelonassa.
LUE MYÖS:
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Ranskan avoimiin uusi valtias
- Leijonat finaalijahtiin lauantaina
- Argentiinalaiset huokaisivat helpotuksesta
- Uskomaton Norja neljän sakkiin
- Leijonat vakuuttavasti välieriin
- Carolina matkalla finaaleihin – Montreal vailla mahdollisuuksia
- Huuhkajien kokoonpanoon muutoksia
- Leijonien puolivälierä torstaina
- Näin jääkiekon MM-kisat jatkuu – puolivälieräparit ja aikataulu