Raimo Summanen raivostui Timo Jutilalle – ”Heitti sen täysillä mua kohti takana olevaan seinään paskaks”
Leijonien joukkueenjohtajana toiminut Timo Jutila pohti silloisen päävalmentajan Raimo Summasen kanssa pelaajakohtaista asiaa keväällä 2004.
Molemmat miettivät, otettaisiinko Teemu Selänne mukaan Suomen MM-joukkueeseen. Jutila oli sitä mieltä, että Selänne pitäisi nostaa mukaan ryhmään.
Siitäkös Summanen raivostui, Jutila kertoo uudessa kirjassaan Juti (Docendo), jonka on kirjoittanut Mika Saukkonen.
– Rami otti saman tien täyden Cokis-purkin käteen ja heitti sen täysillä mua kohti takana olevaan seinään paskaks niin, että cokikset levis ympäri huonetta, Jutila kertoo kirjassaan.
– Se viuhahti kymmenen senttiä mun pään vierestä. Rami vaan huus: ”Vittu, mitä samaa paskaa ku muutkin, Selänne on jo ohi!”
Summanen tunnetaan kuumatunteisena valmentajana. Hän ei halunnut kommentoida Jutilan väitettä Iltalehdelle.
Lähde: Iltalehti.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Viaplay Talvi starttaa Vuokatin Suomen Cupilla
- Liverpoolin tuskalle jatkoa – nyt tuli lähtöpassit cupista
- Toronto nousi voiton päähän World Seriesin voitosta
- Leevi Meriläinen loisti Ottawan maalilla
- Lando Norris nousi MM-sarjan kärkeen
- Liverpoolille jälleen tappio
- Baseballin World Series alkoi Toronton komennossa
- KuPS haki tasapelin Konferenssiliigassa
- KuPS matkaa Konferenssiliigassa Islantiin
- Suomalaiskaksikolle kauden avausmaalit NHL:ssä