Raimo Helminen jättää Jokerit – uusi valmennuspesti jo tiedossa
Kuva: Juha Tamminen
Jokerien KHL-joukkueen valmennustiimiin kolmatta kautta kuuluva Raimo Helminen siirtyy ensi kaudeksi Suomen alle 20-vuotiaiden maajoukkueen päävalmentajaksi. Hän aloittaa tehtävässä toukokuussa.
Helminen saapui Jokereihin Jukka Jalosen tultua päävalmentajaksi kaudelle 2016-17. Hän toimi Jalosen tiimissä kaksi kautta ja jatkaa valmentajana Lauri Marjamäen tiimissä tämän KHL-kauden loppuun.
Helmisen sopimus Nuorten Leijonien päävalmentajana kattaa ensi kauden ja huipentuu vuodenvaihteessa Tshekissä pelattaviin MM-kisoihin, joissa Suomi puolustaa MM-kultaa.
– Tämä on mahtava työ, on hienoa päästä tekemään töitä nuorten kanssa. Tuossa vaiheessa jääkiekko on raikasta ja kaikkein vauhdikkainta, Helminen iloitsi Jääkiekkoliiton tiedotteessa.
– Myös kehitys on huimaa. Keväällä aloitetaan ja kisoihin mennessä pojat ovat ottaneet pelaajina isoja askelia eteenpäin. On hienoa olla mukana tuolla matkalla.
Valmennustiimissä Helmisen apuna toimivat Tommi Miettinen, ex-jokeripakki Erik Hämäläinen, Ari Moisanen ja Jukka Varmanen.
Lähde: Jokerien sivut.
LUE MYÖS:
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Ranskan avoimiin uusi valtias