Pyrinnön jenkkiruletti jatkuu: uusi mies kehissä jo tänään
Korisliigassa Tampereen Pyrinnön jenkkiruletti jatkuu yhä. Nyt sai lähteä Andrais Thornton ja tilalle tuli viime kaudelta tuttu mies J’Nathan Bullock.
Andrais Thornton osoittautui heikoksi pelimieheksi ja hän sai lähteä. Pyrintö ei ole tällä kaudella onnistunut hankinnoissaan ja miestä on mennyt ja tullut ovista vähän väliä. Jo kolme pelaaja on pistetty alkukauden aikana pihalle.
Bullock on pelannut aiemmin tällä kaudella Israelin liigan Elizur Yavnen riveissä, jossa hän teki keskimäärin 14,5 pistettä, haki 7,3 levypalloa ja jakoi 3,4 syöttöä ottelua kohden.
28-vuotias Bullock siirtyi viime kaudella juuri ennen siirtorajan umpeutumista Pyrintöön ja teki viime kaudella keskimäärin 15,6 pistettä, noukki 5,8 levypalloa ja jakoi 1,4 syöttöä.
Bullock pelaa jo tänään Kauhajoen Karhua vastaan Pyrinnön 120-vuotis juhlaottelussa.
– Tuttu mies sekä meidän pelaajille että organisaatiolle. Bullock on pelannut koko kauden tähän mennessä Israelissa ja on hyvässä pelikunnossa. Lähtökohtaisesti häneltä odotetaan puolustuspelaamista, korintekovoimaa ja etenkin intensiivistä ja energistä pelaamista. Tutkimme edelleen pelaajamarkkinoita aktiivisesti, Pyrinnön päävalmentaja Ilkka Palviainen kommentoi seuran nettisivuilla.
LUE MYÖS:
- Vegas nousi kanveesista ja voitti
- Kimi Antonelli taas ykkönen
- Leijonien voittokulku jatkui
- Tottenham väisti luodin
- Carolina voitti, tilanne tasan
- USA ja Ruotsi pulassa – MM-jääkiekossa viimein jättiyllätys
- Inter on Turun valtias
- Vegasille tuplaryöstö – Colorado vaikeuksissa
- Suosikit vahvoja perjantaina
- Leijonille helppo voitto