Pitkämäki loukkasi polvensa hurjassa pyörähdyksessä – EM-kisat vaarassa?

Tiistain Paavo Nurmi Games toi pahoja uutisia suomalaiselle yleisurheilulle, kun keihäänheittäjä Tero Pitkämäki loukkasi polvensa viimeisessä heitossaan.
Paavo Nurmi Gamesin keihäskisan voitti Viron Magnus Kirt maansa ennätyksellä 88,73. Pitkämäki sijoittui Turun kisassa viidenneksi tuloksella 82,41. Viimeinen heitto päättyi kuitenkin pahannäköiseen pyörähdykseen. Pahimmassa tapauksessa heitto jäi koko kauden viimeiseksi.
– Hankala tilanne. Minulla ei ole koskaan ennen sattunut polveen. Sivuristisiteessä voi olla pieni repeämä tai se on kokonaan poikki, Pitkämäki kommentoi Helsingin Sanomille.
Vamman vakavuus selviää tarkemmin keskiviikkona tehtävissä kuvauksissa. EM-kisat käydään Berliinissä 7.-12. elokuuta.

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 euroa käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Ilves sai paikan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Aleksander Barkov voitti kaksi arvostettua palkintoa
- Oscar Piastri vankisti johtoaan MM-sarjassa
- Oscar Piastri paalulle
- Rallicross mukaan Viaplayn urheilutarjontaan
- Kasperi Kapanen sinetöi Edmontonin finaalipaikan
- Florida jyräsi finaaliin