Pierre-Emerick Aubameyang liittyi Arsenaliin tammikuussa – gabonilainen paljasti syynsä siirrolle

Arsenalin Pierre-Emerick Aubameyang on yhdessä Mo Salahin ja Harry Kanen kanssa yksi kuumimmista kandidaateista Englannin Valioliigan parhaaksi maalintekijäksi.
Aubameyang siirtyi Arsenaliin viime tammikuussa Borussia Dortmundista noin 56 miljoonan punnan kaupassa. Gabonilainen näytti heti arvonsa Valioliigassa ampumalla 10 maalia 13 ensimmäiseen otteluunsa Englannin korkeimmalla sarjatasolla.
Moni kuitenkin ihmetteli Aubameyangin ratkaisua siirtyä Dortmundista Arsenaliin kesken kauden tammikuussa. Nyt nopea hyökkääjä on paljastanut syynsä siirrolle.
– Oli hyödyllinen ratkaisu liittyä Arsenaliin viime tammikuussa mieluummin kuin kesällä, koska se antoi minulle aikaa totuttautua uuteen maahan ja uuteen liigaan, Aubameyang kertoi ESPN:lle.
– Se ei ollut helppoa kuusi kuukautta sitten. Tuskailin rytmin löytämisen kanssa, erityisesti fyysisellä puolella minulla oli ongelmia. Mutta tänä kautena olen valmis. Minulla on todella hyvä kunto täksi kaudeksi, Aubameyang lupaa.
Arsenal kohtasi Valioliigan avausottelussaan hallitsevan mestarin Manchester Cityn. Aubameyang jäi ottelussa ilman maaleja Cityn viedessä ottelun 2-0.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oliver Kapanen avasi maalitilinsä NHL:ssä
- NHL-kausi käynnistyi – heti suomalaisosumia
- CHL:ssä vielä 14 pudotuspelipaikkaa auki
- George Russell voittoon Singaporessa – McLaren varmisti merkkimestaruuden
- George Russell paalulle Singaporessa
- Teemu Pukki debytoi Viaplayn studiossa
- KuPS aloitti Konferenssiliigan tasapelillä
- NHL alkaa ensi viikolla – kaikki maailman parhaasta kiekkoliigasta vain Viaplayssa
- Viaplaylla kova kattaus KuPS:n Konferenssiliigan avaukseen
- Arsenal voittoon