Philippe Coutinhon ura käännekohdassa vaisujen kausien jälkeen – mihin suuntaa entinen Liverpool-tähti?
Keskikenttämies Philippe Coutinhon siirto Liverpoolista Barcelonaan vuonna 2018 oli yksi sen hetken kohutuimpia siirtoja. Sen jälkeen Liverpoolissa loistanutta brasilialaista ei ole kovin paljon otsikoissa näkynytkään.
Roolia Barcelonassa ei Brasilian maajoukkuemies Coutinholle missään vaiheessa löytynyt, eikä lainapesti Bayern Müncheniinkään ole ollut menestys.
Coutinho saapui Müncheniin lainasopimuksella, jossa oli myös osto-optio nyt kesällä. Kahdeksan maalia ja kuusi maalisyöttöä tällä kaudella ei ole huono saavutus, mutta ei kuitenkaan Bayernin mielestä 120 miljoonan euron siirron arvoinenkaan.
– Osto-optio on umpeutunut, emmekä käyttäneet sitä, Bayern-puheenjohtaja Karl-Heinz Rummenigge kertoi Der Spiegelille jättäen kuitenkin oven auki jatkolle.
– Alamme suunnitella ensi kauden joukkuettamme ja näemme sitten, onko hänelle vielä tarjolla roolia meillä vai ei.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- Vatsatauti vaivaa Bayern-tähteä – Saksan maalivahti Manuel Neuer sivuun Italia-ottelusta
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Ferrari yllätti kilpailijatallin – ”Putoamme tuolilta”
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- ESPN: Andres Iniesta suuntaamassa todella yllättävään osoitteeseen, eikä se ole Kiina
- Ghanan Kevin-Prince Boateng ei kainostele: ”Meidän täytyy voittaa mestaruus”
- Italialaislehti paljastaa: Niklas Moisander kuittaa puoli miljoonaa euroa enemmän kuin Perparim Hetemaj!