Pettynyt Kaisa Mäkäräinen STT:lle: ”Se oli virhe, selkeä virhe”
Kuva: Getty Images
Kaisa Mäkäräisen takaa-ajokisa MM-ampumahiihdossa Östersundissa päättyi pettymykseen. Koko suoritus oli takkuinen ja tuloksena oli 17. sija.
Kaisa Mäkäräinen ampui hankalissa olosuhteissa seitsemän sakkoa, joista kummallakin makuupaikalla kaksi.
– Ensimmäisellä olisi pitänyt reagoida rohkeammin tuuleen, sen otan eniten omaan piikkiini. Ajattelin, että oli vähän tyyntynyt kohdistuksesta, kuten pikakisassakin, jolloin se kesti hyvin vielä sisällä. Mutta nyt ei sitten kestänyt, oli selkeästi oikealla se kasa, hän kertasi STT:n haastattelussa.
– Ehdin hetken miettiä ennen ampumista, mutta tulin kuitenkin siihen tulokseen, etten tee siirtoja. Se oli virhe, selkeä virhe. Toisella (makuupaikalla) oli sitten tosi paljon vaikeuksia nähdä taululle. Lumisade alkoi yllättäen, ja sitä tuli siinä hetken aikana tosi paljon.
LUE MYÖS:
- Sydney Crosby ja kumppanit lomille – Flyers jysäytti yllätyksen
- Arsenal hankki etulyöntiaseman – finaalipaikka ratkaistaan Lontoossa
- MTV: Wilma Heltelä onnettomuudessa
- Jokerit painoi tiskiin supertähtihankinnan!
- Nooralotta Neziri: jymyratkaisu pöydällä!
- Suuri suru – KalPan entinen hyökkääjä kuoli äkillisesti
- Edmonton väisti luodin – sarja jatkuu
- Hyökkäyspelin juhlaa – käsittämätön välieräpeli
- Ristolaisen tehot eivät riittäneet – sarja venyy
- Finalistit selvillä – Tappara nousi kahdesta sillasta