Petri Kontiola: ”Pelaamme paremmin altavastaajina”
Kaksi voittomaalia Leijonille Minskissä iskenyt Petri Kontiola on säilyttänyt uskonsa Suomen mahdollisuuksiin siinäkin vaiheessa, kun suuri yleisö alkoi jo vaipua epätoivoon. Palkinto uskolle on nyt saatu, kun Leijonat taistelee sunnuntaina MM-kullasta Venäjää vastaan.
– Sanoin aiemmin turnauksen aikana, että uskon jatkoonpääsyymme. Teimme kovasti töitä joka ottelussa ja uskoin vahvasti, että alamme saada tuloksia. Sen myötä olemme nyt täällä, Kontiola sanoi lauantaisen välierävoiton jälkeen IIHF:n verkkosivujen mukaan.
Leijonajoukkue ehdittiin jo julkisesti leimata häviäjäksi ja odotukset eivät niukasti saavutetun puolivälieräpaikan jälkeen olleet lähelläkään pilvissä. Takaa on ollut kuitenkin Kontiolan mukaan hyvä iskeä.
– Pelaamme minusta paremmin altavastaajina, se sopii meille. Joukkueen peli ja sisäinen kemia ovat parantuneet kahden viime viikon aikana, Kontiola näkee.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- Ferrari yllätti kilpailijatallin – ”Putoamme tuolilta”
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Espanjan päävalmentajalle potkut MM-kisojen aattona – ”Liitto ei voi jäädä ulkopuolelle neuvotteluista”
- ESPN: Andres Iniesta suuntaamassa todella yllättävään osoitteeseen, eikä se ole Kiina
- Ghanan Kevin-Prince Boateng ei kainostele: ”Meidän täytyy voittaa mestaruus”
- Henri Kontisen nelinpelitie nousi pystyyn Australiassa