Pep Guardiola Espanjan poliisin listalla – epäiltynä kapinoinnista
Kuva: Getty Images
Espanjan poliisin raportti koskien mahdollista kapinointia liittyen Katalonian itsenäisyysliikkeen toimintaan listaa myös monia tunnettuja henkilöitä, yhtenä Manchester Cityn päävalmentaja Pep Guardiola.
Entinen Barcelonan pelaaja ja sittemmin myös valmentajana maailmanmaineeseen noussut Guardiola on tukenut Katalonian itsenäisyysliikettä suhteellisen avoimesti. Syy listalle pääsyyn on kuitenkin hänen lukemansa teksti kesäkuun 11. päivänä järjestetyn tilaisuuden yhteydessä.
– Tilaisuuden tarkoitus oli puolustaa lausuntoa ja edistää eriytymistä. Josep Guardiola luki manifestin tilaisuudessa, raportti kertoi El Nacionalin mukaan.
Guardiola on edelleen pitänyt rintapielessään keltaista nauhaa tukeakseen vangittuja Katalonian itsenäisyyden kannattajia.
LUE MYÖS:
- Oliver Kapasen tulikuuma vire jatkuu
- Sprinttihiihdoissa yllätysmestarit
- Kuopiossa saatiin uudet maastohiihdon Suomen mestarit
- Minja Korhonen upeasti toinen
- Arsenal ei onnistunut käyttämään saumaansa
- SM-hiihdot käydään viikonloppuna Kuopiossa
- Keski-Euroopan mäkiviikko päätökseen – suomalaismenestys jäi vaisuksii
- Manchester United antoi Ruben Amorimille potkut
- Jasmi Joensuu hyytyi Alpe Cermisin nousuun – Johanna Matintalo paras suomalainen
- Jasmi Joensuulle ensimmäinen voitto maailmancupissa