Peluutus laittoi Jokereiden tähtimaalivahdin uuteen tilanteeseen – ”Tunnen oloni tuoreeksi”

Jokerit pelaa tämän vuoden puolella vielä viisi tärkeää ottelua. Joukkue on KHL:n tasaisessa läntisessä konferenssissa seitsemäntenä vain niukasti pudotuspeliviivan yläpuolella. Konferenssin keskikastissa neljä joukkuetta on neljän pisteen sisällä.
– Teimme viime viikon tauolla kovaa töitä ja lepäsimmekin vähän. Edessä on viisi peliä ennen seuraavaa taukoa. Tiedämme, miten tärkeitä nämä pelit ovat, maalivahti Ryan Zapolski sanoi.
Jokerit matkusti sunnuntaina Omskiin, josta matka jatkuu Novokuznetskin kautta Novosibirskiin ennen joulunviettoa kotona. Työt jatkuvat heti tapaninpäivänä kahdella perättäisellä kotiottelulla Riian Dinamoa vastaan.
– Jos pelaamme joka pelin vuorotellen, se on vaikeaa, mutta nyt valmennus on peluuttanut meitä 2–3 ottelua peräkkäin. Kausi on jo yli puolivälin, ja tunnen oloni tuoreeksi. Se on uusi asia verrattuna aiempaan, mutta ehdottomasti hyvä juttu, kun pudotuspelit lähestyvät, Zapolski tuumi.
Tasainen peluuttaminen voi Jokereiden maalivahtivalmentaja Markus Kettererin mukaan nousta yllättävänkin tärkeäksi asiaksi kevään lähestyessä.
– Ikinä ei tiedä, mitä tapahtuu. Alkukaudesta halusimme nähdä molempia tasaisesti, mutta nyt olemme yrittäneet hyödyntää enemmän voittoputkia ja onnistumisia. Meillä on kaksi vahvaa maalivahtia, joita molempia tarvitaan tällä tulevallakin reissulla, kun pelaamme kolme peliä viiteen päivään, Ketterer sanoi.
Lähde: Jokerien tiedotus
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi