Pelicansin konkari valmiina ratkaisupeleihin – ”Kausi on ollut plusmerkkinen”

Liigan runkosarja lähenee loppuaan ja taistelu pääsystä kuuden parhaan joukkoon ja siten suoraan puolivälieriin jatkuu tiukkana. Yhtenä kandidaattina kuuden joukkoon on Pelicans, joka on sarjassa tällä hetkellä juuri rajan alapuolella kahdeksantena.
– Hyvin on mennyt tähän asti. Saadaan tosissaan pelata, kevätaurinko paistaa ja panokset ovat kovat, kun taistellaan paikasta kuuden joukossa ja puolivälierissä. Mikäs tässä, Pelicansin Miika Roine heittää Liigan verkkosivuilla.
Pelicansin kausi on ollut odotuksiin nähden hyvä, sillä lahtelaisjoukkueessa kävi kova myllerrys viime kauden jälkeen. Roine uskoo Pelicansilla olevan hyvät mahdollisuudet mennä pitkälle tänä keväänä.
– Kausi on ollut plusmerkkinen. Meillä on ollut hyvä meininki heti alusta lähtien. Olemme menneet sekä joukkueena että yksilöinä paljon eteenpäin ja joukkueessa on ollut koko ajan positiivinen fiilis. Olemme paiskineet hyvin hommia, että olemme mahdollisimman hyvässä vireessä kevään tärkeissä peleissä.
– Tavoitellaan sitä, että voitetaan viimeinen peli ja pyrimme parantamaan pala palalta ja katsotaan sitten keväällä missä ollaan. Mielestäni meillä on oma sana sanottavanamme karkeloissa.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Veikkausliigajoukkueen historiallinen voittoputki poikki
- Eurooppa johdossa Ryder Cupin avauspäivän jälkeen
- Golfin Ryder Cup alkaa – Viaplay esittää huipputapahtuman viikonloppuna
- Huuhkaja-vahti nollasi Valioliigajoukkueen
- Valioliigassa nähtiin todelliset murskajaiset – Chelsean kriisi jatkuu
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen palasi paalulle Japanissa – Valtteri Bottaksella vaikeaa
- VPS sivusi Veikkausliigan peräkkäisten voittojen määrää
- Huuhkajien tähti loukkaantui europelissä
- HJK:lle tappio Konferenssiliigan avauksessa
- Huuhkajat tv:ssä, netissä ja radiossa – näin seuraat Suomen pelejä EM-kisoissa
- Kymmenet matkanneet Kazakstaniin kannattamaan Huuhkajia – ”Se on upea juttu”
- Huuhkajat iskee kärkiottelussa Kazakstanin kimppuun – ”Pelaavat historiansa parasta karsintaa”
- Huuhkajille jättimäisen tärkeä voitto – EM-kisat siintävät jo edessä
- Kaksi suomalaisjoukkuetta tulessa CHL:ssä torstaina
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Didier Deschamps pääsi harvinaiseen seuraan – Vasta kolmas, joka voittanut maailmanmestaruuden sekä pelaajana että valmentajana
- Rehdisti tissit tiskiin! Häkellyttävän upea golfkaunotar ihastuttaa – ”Maailman kaunein nainen”
- Veikkausliigan loppuratkaisut lähestyvät – otteluohjelmat julkaistu
- Amerikkalaisluistelija tuli ulos kaapista – ensimmäinen avoimesti homo mies edustaa USA:ta olympialaisissa