Pelé vertaa Wayne Rooneya Neymariin: ”Ei liikaa vastuuta yhdelle”

Wayne Rooney on ollut vahvasti valokeilassa Englannin MM-miehistössä ja Manchester Unitedin hyökkääjään kohdistuvat valtaisat odotukset ennen ”kuolemanottelua” Uruguayta vastaan.
Jalkapallokenttien legenda Pelé pitää Rooneyyn kohdistettuja odotuksia kohtuuttomina ja varoittaa lastaamasta liikaa paineita yhden pelaajan harteille.
– Olen seurannut häntä pitkään ja pidän hänen pelityylistään. Jos olisin valmentaja, hän olisi epäilyksettä yksi joukkueeni pelaajista, koska hän pelaa sydämellä ja tahdolla, mutta tilanne on sama kuin Brasilialla, Pelé sanoi SkySportsille.
– Vastuuta ei voi MM-lopputurnauksessa langettaa yhdelle pelaajalle. Brasilia on pannut liikaa vastuuta Neymarille hänen ensimmäisessä lopputurnauksessaan, sama on Rooneyn kohdalla.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Lando Norris voittoon – Max Verstappenille katastrofi
- McLarenit ja Ferrarit kärkipaikoille Itävallassa
- McLarenit dominoivat Itävallan harjoituksia
- Valtteri Bottaksesta tärähti kutkuttava huhu