Pekka Rinne ehdolla NHL-palkinnon saajaksi

Nashville Predatorsin Pekka Rinne on ehdolla King Clancy Memorial Trophyn saajaksi. Rinne on nimetty yhdessä Kurtis Gabrielin ja P.K. Subbanin kanssa palkinnon saajaksi.
Palkinto myönnetään vuosittain pelaajalle, joka osoittaa johtajan ominaisuuksia sekä jäällä että sen ulkopuolella ja on tehnyt yhteisössään merkittävää humanitaarista työtä.
Voittajan valitsee NHL:n komitea, jota johtavat komissaari Gary Bettman ja apulaiskomissaari Bill Daly. Voittaja saa National Hockey League Foundationilta 40 000 dollarin ja kaksi seuraavaa 5 000 dollarin lahjoituksen valitsemaansa hyväntekeväisyyskohteeseen tai -kohteisiin. Voittaja julkistetaan 2021 NHL Awards presented by Bridgestone -palkintogaalassa myöhemmin tänä kesänä.
Rinne on ollut mukana tukemassa NHL:n Hockey Fights Cancer -hanketta. Hän johti entisen joukkuetoverinsa Shea Weberin kanssa 365 Pediatric Cancer Fundia, joka kerää rahaa syöpätutkimukseen. Rinteen myötävaikutuksella syöpätutkimukseen on lahjoitettu jo yli kolme miljoonaa dollaria kauden 2012-13 jälkeen.
Rinne on Clancy-finalistien joukossa ensimmäistä kertaa. Suomalaismaalivahti on aktiivinen myös tennesseeläisessä Best Buddies -ohjelmassa, jossa hän kohtaa syöpäpotilaita, sekä Make-A-Wish Foundationissa, joka toteuttaa kuolemansairaiden henkilöiden toiveita. Rinne osallistuu myös varainkeruutapahtumiin, joilla autetaan Parkinsonin tautia sairastavia. Hän oli myös merkittävässä roolissa Feed the Frontline -hankkeessa, jolla Predators auttoi paikallisia ravintoloita koronapandemian aikana.
V Sport Hockey ja V Sport Jääkiekko sekä Elisa Viihde Viaplay Total seuraavat NHL-kauden loppuratkaisuja.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- NHL:n runkosarjaan enemmän pelejä
- Niclas Grönholm toiseksi Ruotsin vesikisassa
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Meininki kuin Salatuissa elämissä! – Seiska: Suomalainen NHL-tähti iski exänsä isosiskon!
- Suomalainen NHL-tähti jätti fitnessmallirakkaansa neljän vuoden yhdessäolon jälkeen – ”Oliko vika minussa?”
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- Seiska: Jere Karalahti nukkuu jo yönsä uuden rakkaansa vierellä – tässäkö vahvistus? Katso kuva
- Video: Peter Enckelman muistetaan tästä maalista – näin hän itse kommentoi tapausta nyt!
- Esa Tikkanen poisti jännityksen: ”Me ollaan hiiriä, ne on kissoja”
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- Hillittömät hinkit! Suomessa loistanut urheilijakaunotar avautui – ”Ihan kuin olisin maan ainoa isotissinen”
- Kommentti: Turhauttavaa, Marjamäki, turhauttavaa!
- ”Liian isot tissit!” – Tämä superseksikäs kehätyttö väittää saaneensa kenkää liian uhkeiden muotojensa vuoksi