Patrik Laine iski heti maalin debyytissään
Patrik Laine teki ensiesiintymisensä Montreal Canadiensin riveissä, kun hän oli toipunut loukkaantumisestaan.
Laine missasi alkukauden loukattuaan polvensa harjoitusottelussa Torontoa vastaan. Laine teki vihdoin paluun tositoimiin viime yönä ja onnistui heti maalinteossa. Laineen osuma avitti Montrealin 2-1-voittoon Islandersista.
Colorado nousi neljän maalin takaa-ajoasemasta 5-4-voittoon Buffaloa vastaan Artturi Lehkosen vastatessa voittomaalista. Joel Kiviranta vastasi Coloradon toisesta maalista ja Mikko Rantanen syötti tasoitusmaalin. Ukko-Pekka Luukkonen torjui 36 kertaa Buffalon maalissa.
Suomalaisvahdit ottivat mittaa toisistaan, kun Detroit ja Boston iskivät yhteen. Joonas Korpisalo selvisi voittajana Bostonin voittaessa 3-2. Korpisalo torjui 23 kertaa ja Ville Husso Detroitin maalissa 32 kertaa.
Eeli Tolvanen iski maalin, mutta Seattle hävisi Carolinalle. Sebastian Aho syötti yhden Carolinan osumista. Mikael Granlund ja Aleksander Barkov saalistavat myös syöttöpisteet omissa otteluissaan ja Kevin Lankisen vierasotteluiden voittoputki katkesi, kun Vancouver hävisi Minnesotan vieraana jatkoajan jälkeen. Lankinen torjui 26 kertaa.
NHL:n viime yön tulokset:
Boston-Detroit 3-2 ja.
Buffalo-Colorado 4-5
Montreal-Islanders 2-1
Pittsburgh-Florida 5-4
Washington-San Jose 1-2 ja.
Seattle-Carolina 2-4
Minnesota-Vancouver 3-2 ja.
Winnipeg-St. Louis 1-4
Calgary-Columbus 3-0
Vegas-Edmonton 1-0
Viaplay esittää kaikki NHL-ottelut suorina lähetyksinä.
LUE MYÖS:
- UC: Ilves löysi melkoisen timantin – historiallinen pelaajasopimus vireillä!
- KSML: Suvi Minkkiseltä huima paljastus uransa jatkosta
- Antti Pennanen teki valintansa – Aleksander Barkoville yllättävä ketjutoveri!
- Buffalolta sähäkkä startti
- PSG vahva – Arsenalin finaalivastus selvisi
- KooKoo pysäytetty!
- Coloradon supertähdet vireessä
- Gnistanille suuri helpotus – voittotili auki
- Nokian KrP voiton päässä mestaruudesta
- Ampumahiihdossa jysähti! – Suvi Minkkisen valmentajasta kova uutinen
- Leijonille hirmuisia NHL-vahvistuksia – kuusi pelaajaa lähetettiin kotiin
- Jymysiirto! Liigan pistetykki loikkaa vihollisen leiriin – ”Hänellä on suuri Jokeri-sydän”
- 11-vuotias ihmepoika juoksi hurjan ME-ajan – oma isä jäi kyydistä kesken matkan
- JYP teki jättimäisen pelaajahankinnan – IL: ”Yksi kalleimmista…”