Patrik Laine iski hattutempun – Teuvo Teräväiselle myös kolmen pisteen peli

Patrik Laine loisti viime yönä, kun hän iski ensimmäisen hattutemppunsa Montreal Canadiensin paidassa.
Laine oli auttamassa Montrealia 6-1-voittoon Minnesotasta viimeistelemällä hattutempun. Samalla hän nosti kauden maalimääränsä kuuteen. Laine on tehnyt kaikki kauden maalinsa ylivoimalla.
Laineen lisäksi myös Joel Armia onnistui maalinteossa ottelussa. Buffalon maalissa Ukko-Pekka Luukkonen torjui kaksi ensimmäistä erää päästäen selkänsä taakse kuusi maalia ja torjuen ainoastaan 15 kertaa. Tappio oli Buffalolle 11. peräkkäinen.
Teräväinen pelasi toisen peräkkäisen kolmen tehopisteen ottelunsa, kun hän syötti kaikki Chicagon maalit 3-2-voitossa Washingtonia vastaan. Sebastian Aho vietti kahden tehopisteen iltaa tekemällä maalin ja syöttämällä yhden Carolinan voittaessa Islandersin.
Juuse Saros piti maalinsa puhtaana, kun Nashville voitti Rangersin 2-0. Saros koppasi yhteensä 25 kiekkoa.
NHL:n viime yön tulokset:
Montreal-Buffalo 6-1
Tampa Bay-Columbus 5-3
Pittsburgh-Los Angeles 3-2 ja.
Carolina-Islanders 4-0
St. Louis-New Jersey 1-4
Nashville-Rangers 2-0
Chicago-Washington 3-2
Calgary-Boston 3-4
Seattle-Ottawa 0-3
San Jose-Winnipeg 3-4
Viaplay esittää kaikki NHL-ottelut suorina lähetyksinä.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- NHL:n runkosarjaan enemmän pelejä
- Niclas Grönholm toiseksi Ruotsin vesikisassa
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa