”Pateton” Jets hurjasteli – Winnipeg -tähti pörssin kärkeen
Vaikka Patrik Laine ei ole Winnipegin paidassa avausottelun jälkeen pelannut – eikä tule jatkossakaan pelaamaan – on joukkueen tekemisen tahti hurjaa. Jets on pelannut viisi ottelua ja voittanut niistä neljä.
Se, että Laine ja Jack Roslovic myytiin pois, tulee tuskin näkymään jatkossakaan Jetsin tulivoimassa. Niin vahvalta joukkueen hyökkäyspeli näyttää. Lauantain ja sunnuntain välisenä yönä Jets myöhensi Ottawan 6-3. Joukkueen tehomies oli Mark Sceifele, joka teki maalin ja syötti kaksi. Näillä luvuilla hän nousi koko pistepörssin sijalle kaksi.
Myös sarjan pistepörssin kärkimies tulee Winnipegistä. Loistavasti kauden aloittanut Kyle Connor teki maalin ja syötti yhden. Connorin lukemat ovat nyt 4+5=9 ja tämä oikeuttaa pistepörssin kärkipaikkaan.
Jets kohtaa seuraavaksi toisen tehohyökkääjien tähdittämän joukkueen aikaisin maanantaiaamuna. Vastaan tulee Edmonton Oilers. Tämä ottelu, kuten muutkin NHL-ottelut, on nähtävissä V sportin kanavilta ja Viaplay -palvelusta. Tuhti NHL-paketti alkaa jo kello 19.00, kun perinnejoukkueet Detroit ja Chicago iskevät yhteen.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Viaplay Talvi starttaa Vuokatin Suomen Cupilla
- Liverpoolin tuskalle jatkoa – nyt tuli lähtöpassit cupista
- Toronto nousi voiton päähän World Seriesin voitosta
- Leevi Meriläinen loisti Ottawan maalilla
- Lando Norris nousi MM-sarjan kärkeen
- Liverpoolille jälleen tappio
- Baseballin World Series alkoi Toronton komennossa
- KuPS haki tasapelin Konferenssiliigassa
- KuPS matkaa Konferenssiliigassa Islantiin
- Suomalaiskaksikolle kauden avausmaalit NHL:ssä