Paine kasvoi liian suureksi – FIFA julkisti koko Qatar-raportin
Kuva: Getty Images
Kansainvälinen jalkapalloliitto FIFA on julkistanut vuoden 2022 Qatarin MM-kisoihin epäiltyihin lahjuksiin liittyvän raportin kokonaisuudessaan tiistaina.
FIFA julkaisi raportista alun perin vuonna 2014 vain 42-sivuisen tiivistelmän, mistä protestina raportin tehnyt FIFA:n eettinen tutkija Michael Garcia erosi tehtävästään. Nyt saksalaislehti BILD on saanut koko raportin käsiinsä ja on julkaissut jo osia siitä ja tämä sai FIFA:n toimimaan nopeasti.
FIFA ilmoitti puheenjohtaja Gianni Infantinon olleen koko ajan raportin kokonaan julkistamisen kannalla, mutta järjestön eettisen komitean johtajat estivät tämän. Nyt johto on kuitenkin eettisellä puolella vaihtunut.
– Koska dokumentin on laittomasti vuodettu saksalaislehdelle, nykyiset puheenjohtajat ovat pyytäneet koko raportin välitöntä julkaisua, jotta kaikki huhut ja harhaanjohtavat tiedot vältetään, FIFA tiedotti ja lisäsi tarkoituksena olleen alun perinkin koko raportin julkaisusta keskusteleminen heinäkuussa.
– Läpinäkyvyyden vuoksi FIFA on tyytyväinen voidessaan kertoa, että tämä raportti on nyt viimein julkaistu.
LUE MYÖS:
- Huippu-urheilua veloituksetta: Viaplay TV:n tammikuun kohokohdat huippufutiksesta snookeriin ja talvilajeista käsipalloon
- Niskaset parhaita suomalaisia Tour de Skillä
- Suomalaisten meno tahmeaa Tour de Skin avauksessa
- Manchester United voitti Valioliigan tapaninpäivän ottelun
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat