Päihderiippuvaisen Marko Jantusen Färjestadiin houkutellut ruotsalaislegenda: ”Kukaan ei huomannut sitä!”
Kuva: Juha Tamminen
Suomalaiskiekkoilija Marko Jantunen paljastaa ruotsalaislehti Expressenin avoimessa haastattelussa, että siirtyessään vuonna 1999 Ruotsin pääsarjan Färjestadin riveihin hän oli jo alkoholisti.
Hänet ruotsalaisseuraan värvännyt Håkan Loob kertoo aviisille, ettei huomannut suomalaispelaajan ongelmia lainkaan.
– Minun on rehellisesti sanottava, etten minä tai kukaan muukaan tajunnut tilannetta. Hän peitteli ongelmansa todella hyvin. Varsinkin kun ajattelee, että hän tapasi muita pelaajia lähes joka päivä, Loob ilmoittaa.
– Hän ei neljän vuoden aikana ollut käytännössä sivussa yhdestäkään ottelusta tai treeneistä. Hän esiintyi jäällä hyvin. Tilastojen mukaan hän pelasi enemmän matseja kuin suurin osa joukkueen pelaajista, Loob ihmettelee.
LUE MYÖS:
- Arsenal jatkaa kärjessä – Manchester City huippuottelun voittoon
- Oliver Lindell oli kiinni turnausvoitossa – uran paras sijoitus
- NHL jäi olympiatauolle
- Leijona-pelaajat hurjina NHL:ssä
- Sebastian Aho tehoili – Matias Maccellille kaksi maalia
- Arsenal kasvatti eroa Valioliigassa
- Niko Kytösaho hyppäsi upeasti maailmancupissa
- Oliver Lindelliltä loistava onnistuminen Bahrainissa
- Huippu-urheilua veloituksetta Viaplay TV:ssä helmikuussa
- Eurooppa-liigan liigavaihe päätökseen