Huuhkajien päävalmentaja Mixu Paatelaisen ja maajoukkueen kannattajien tavatessa lauantai-iltana nousi esiin Suomen pelaajien ajoittainen henkisen kovuuden puute.

Paatelainen myönsi fanin kysyessä asiaa, miettineensä päänsä puhki sitä, miksi pelaajamme ajoittain alisuorittavat maajoukkueessa.

– Teemu Pukki on onnistunut suhteellisen hyvin, kun pelaamme tätä meidän järjestelmäämme ja taktiikkaamme. Ei tosin näissä karsinnoissa. On monta muuta pelaajaa, jotka eivät saa tiukan paikan tullen itsestään parasta irti. Se kertoo minulle sen, että me emme vielä ole valmiita, Paatelainen sanoi.

Paatelainen puolusti tämän asian avulla myös taktiikkaa, jolla peluuttaa Suomea.

– Kun puhutaan pelaajista, jotka eivät välttämättä ole henkisellä tasolla huippuluokkaa ja terästä, niin onko parempi, että pelaajat ovat yksin hyökkäyspäässä, vaikkapa Pohjois-Irlantia vastaan, jonka istuva keskikenttämies on Valioliigasta, ja kolme neljän alakerrasta ovat Valioliigasta, niin onko parempi, että pelaaja, joka ei ole itseluottamukseltaan aivan huipputasoa, on siellä yksin, vai että hänellä olisi paljon pelaajia ympärillä. Taktiikka luodaan sen mukaan.

Paatelainen kertoo mm. joukkueen asennemaailmasta lisää tässä jutussa löytyvällä videolla.