Onko tässä Liverpoolin uusi hyökkäyskolmikko? – ”Hyökkäystä uusittava!”
Liverpool saalisti muutama kausi sitten menestystä hyökkäyskolmikolla Mo Salah-Roberto Firmino-Sadio Mane. Manageri Jürgen Klopp on kuitenkin uudistanut hyökkäystään vahvasti, ja Punaisten etulinja tulee ensi kaudella olemaan suurimmaksi osaksi jälleen uudistunut.
Sadio Mane siirtynee Bayern Müncheniin ja Firminon peliminuutit ovat olleet jo pitkän aikaa laskusuunnassa. Samalla seuraan on hankittu uusia hyökkääjiä; ensin Diogo Jota Wolverhamptonista ja sitten Luis Diaz FC Portosta.
Nyt seuraan on tulossa Benficasta Darwin Nunez.
– Jürgen Kloppin aikakaudella Liverpool on osunut hankinnoissaan, kun rahaa on käytetty paljon. Nyt puhutaan summista, joita he käyttivät hankkiessaan maalivahdin (Alisson) ja (Virgil) van Dijkin. Sillä tehtiin iso ero, Liverpool-legenda Jamie Carragher sanoo Sky Sportsilla.
Nunezin hinta tulee olemaan noin 85 miljoonaa euroa.
– Liverpoolin on uusittava hyökkäystään sen takia, minkä ikäinen se kolmikko on (Salah-Firmino-Mane), joka on ollut fantastinen Liverpoolissa neljän-viiden vuoden ajan. On surullista nähdä heidän hajoavan, mutta senkin oli loputtava ennemmin tai myöhemmin. Kun Mane todennäköisesti lähtee, Liverpoolin oli reagoitava, ja hän on se, joka haluttiin.
– Uskon, että Liverpoolin hyökkäystrio tulee ensi kaudella olemaan Salah, Nunez ja Diaz vasemmalla, Carragher sanoo.
Valioliigan alkuun (6.8.) on alle kaksi kuukautta. Valioliiga nähdään Suomessa Elisa Viihde Viaplayssa ja V Sportin kanavilla.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Tämä jos jokin on poikkeuksellista: Mestis-seuran uusi päävalmentaja on vasta 24-vuotias
- ”Älykkyystaso = 0” – tenniksen kauhukakara Nick Kyrgios jatkaa muiden pelaajien lyttäämistä
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Suomen Cup 2017 alkaa jo parin viikon kuluttua – ensimmäiset alasarjaparit arvottu
- Ampumahiihdossa pamahtamassa dopingpommi kunnolla – ”vihdoinkin jotain tapahtuu”
- Iivo ja Kerttu Niskanen jäivät kauas kärjestä – ”Vähän vaikeampi päivä”
- Kotimaisessa futiksessa ”hulluperjantai” – kolme virallista matsia ja 22 maalia
- Sami Hyypiällä surkea alku Zürichissa: ”Pelaamme liian hitaasti”
- St. Lousille tuplatappio – tahallinen vai ei?