Oma pää soi – “Bana” Lehkosuon joukkueelle rökeletappio
Norjan toiseksi korkein sarja, OBOS-liiga, on käynnistynyt Mika Lehkosuon valmentaman Kongsvingerin kannalta tahmeasti. Kolmen kierroksen jälkeen tilillä on voitto ja kaksi tappiota. Kausi alkoi makealla voitolla HamKamista lukemin 3-2, sitten tuli tappio Tromsölle 0-2 ja maanantaina Kongsvingerin verkko heilui urakalla: turpiin tuli Strojdals/Blinkiltä maalein 2-5.
Kongsvingerin ongelmana on tulosten perusteella oman maalin puolustaminen. Kolmessa ottelussa omiin on mennyt yhdeksän maalia ja tämä on jaetusti eniten koko sarjassa. Tehtyjä maaleja on viisi, joten sillä osastolla menee paremmin. Joukkueen suomalaispelaajista Saku-Pekka Sahlgren aloitti Kongsvingerin maalilla avausottelussa, mutta toisen ottelun ensimmäisellä jaksolla hän tuli vaihtoon – vaihdon jälkeen Tromsö teki molemmat maalinsa. Maanantain ottelussa Sahlgren oli penkillä.
Maanantaina Ville Jalasto kirjasi kauden ensimmäiset minuutit, kun hän tuli vaihdosta kentälle.
Kongsvinger on sarjassa sijalla 12 kolmen kierroksen jälkeen. Sarjan kärjessä ovat Ranheim ja Tromssö, kumpikin puhtaalla pelillä.
LUE MYÖS:
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Silja Kosonen paljasti IS:lle: Senni-rakas yllätti heti EM-kullan jälkeen
- EM-kisojen aikataulu, ohjelma, televisiointi ja suomalaiset 14.8.
- Ilona Mononen tavoittelee EM-mitalia naisten 3000 m esteiden finaalissa
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Ilona Mononen tavoittelee EM-mitalia naisten 3000 m esteiden finaalissa
- Naisten seiväsfinaali tänään tv:ssä – Wilma Heltelä puolustaa EM-kultaansa
- Silja Kosonen paljasti IS:lle: Senni-rakas yllätti heti EM-kullan jälkeen