Loistavan NHL-uran tehnyt tähtipelaaja: ”HIFK:hon paluu oli yksi parhaista jutuista urallani”

Nykyään vakituisesti Floridassa asuva ja omaa jääkiekkoakatemiaansa pyörittävä Olli Jokinen muistelee HIFK-TV:n haastattelussa uransa alkua NHL:ssä ja mestaruusvuotta 1998 HIFK:ssa.
– 1998 oli villi vuosi, oli tapahtunut nuorelle pojalle paljon parin vuoden aikana, Jokinen muistelee.
– Ensin siirto Helsinkiin, sitten kotikisoihin ja korkealla numerolla NHL:llään. Moni sanoi, että en ole valmis siirtymään Pohjois-Amerikkaan, mutta itseluottamus oli silloin rajoittamaton, Jokinen nauraa.
Harjoituskausi sujui Jokiselta hyvin vuoden 1997 syksyllä, mutta todellisuus sarjapelien alettua iski kasvoille.
– Kylmä suihku tuli sitten Losissa. Treenipelit vähän vääristivät ja leiritys meni tosi hyvin. Mutta kun kausi alkoi, huomasin, että olin ihan jaloissa, kun vanhat jäärät alkoivat vasta pelaamaan, nauru jatkuu.
Seuraava askel olikin palata takaisin HIFK:hon.
– Kekäläisen Jarmo sai sitten järkättyä paluun HIFK:hon. Ja kun päätin tulla takaisin, niin ainoa tavoite oli voittaa kannu.
Jokinen ei koe paluuta NHL:stä suureksi takaiskuksi uransa kokonaiskuvassa.
– HIFK:hon paluu oli yksi parhaita jutuista urallani, hän kertoo.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon