Olli Jokinen keksi persoonallisen tuuletuksen ärsyttääkseen Raimo Summasta – käytti NHL:ssäkin!

Olli Jokisesta kerrotaan HIFK:n kotisivuilla hauska tarina, mikä osoittaa nuoren miehen olleen joukkuepelaaja ja pelimies nuorella iällä.
Joukkuekaveri Jari Laukkasella ja Raimo Summasella olivat menneet välit rikki 1990-luvun lopulla, minkä seurauksena Laukkanen lähti IFK:sta Kärppiin.
– ”Papu” (Laukkanen) tuuletti jostain syystä maalia näin, kertoo Mika Kortelainen IFK:n kotisivuilla demonstroiden tuuletusta nostamalla käden koukkuun ja nostaen kyynärpäätään.
– Tämä oli pienten ihmisten kosto Ramille, ja Ollin keksintö, että aina kun toinen meistä tekee maalin, niin mennään vaihtoaition eteen ja vedetään Ramin kanssa kyynärpäät yhteen. Tämä oli Papua kunnioittaen tehty. Eihän Rami sitä hiffannut.
– Hommahan jatkui niin, että kun Olli lähti NHL:ään, hän käytti tuuletusta pitkään sielläkin. Olen itse livenä nähnyt, Kortelainen jatkaa.
Video tarinasta HIFK:n sivuilla.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Everton selvisi pälkähästä – Leicester ja Leeds putosivat
- Max Verstappen Monacon ruhtinas
- Max Verstappen Monacon GP:n paalupaikalle
- Bayern München dramaattisten vaiheiden jälkeen Bundesliigan mestariksi
- Dallas piti kautensa elossa
- CHL:ssä merkittäviä muutoksia jääkiekon sääntöihin
- Manchester United varmisti paikan Mestarien liigassa
- “Lähikuvassa: Mika Häkkinen” -haastattelusarja on kurkistus Formula 1:n harvoin nähtyihin sisäpiireihin
- Suomalaistähdet johdattivat Dallasin avausvoittoon
- Florida rynnisti finaaliin – Aleksander Barkov teki historiaa